16/12/2021
Leontario BC 16 10 27 16 - 69 -
Panzerakia 21 10 16 14 - 61 -

Νίκη με φόντο την σωτηρία το Leontario!

Το βράδυ της Τετάρτης στα Άνω Λιόσια, το Leontario βύθισε ακόμα περισσότερο τα Panzerakia , παίρνοντας πολύ σημαντική νίκη στην μάχη για την σωτηρία με 69 – 61.

Γεμάτο από σκορ και θέαμα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο , με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και τα Panzerakia να έχουν προβάδισμα 16 – 21.Δ. Πάγκαλος και Πόντικας ήταν πρωταγωνιστές στην επίθεση σκοράροντας δις από τα 6,75 και ακολούθησαν Παπαδόπουλος και Φιλιππόπουλος με 4 πόντους έκαστος. Το Λεοντάριο κρατούσε κοντά το δίδυμο Πλαγιαννάκου- Βλάχου με 7 και 6 πόντους αντίστοιχα.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο , με την διαφορά να μένει στους 5 για τους φιλοξενούμενους. Πλαγιαννάκος και Βλάχος ήταν και πάλι κολώνες στην επίθεση με 5 πόντους ο καθένας, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Λ. Πάγκαλος ήταν μπροστάρης με 6 πόντους(26-31).

Με εντυπωσιακό τρόπο μπήκε το Λεοντάριο στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και με Πλαγιαννάκο και Τσιαντή να πετυχαίνουν από 6 πόντους , ξέφυγε 42 – 38. Στη συνέχεια τα Panzerakia προσπαθούσαν να ισορροπήσουν με τα αδέρφια Πάγκαλου να βάζουν από 4 πόντους και τρίποντο του Πόντικα, αλλά οι γηπεδούχοι με 5 πόντους του Βλάχου και τρίποντο του Πλαγιαννάκου κρατούσαν το προβάδισμα με 53 – 47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι κίτρινοι προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με Λ. Πάγκαλο, Παπαδόπουλο και Φιλιππόπουλο να βάζουν από 4 πόντους, αλλά το Λεοντάριο με τον Πλαγιαννάκο να μοιράζει και τον Βλάχο να βάζει 10 πόντους, πήρε το ροζ φύλο , με το 69 – 61 να γράφετε στο φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αχιλλεύς Βλάχος με 28 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Παπαδόπουλος με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Το Leontario είχε 16 / 34 δίποντα, 10 / 27 τρίποντα, 7 / 12 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη. Τα Panzerakia είχαν 21 / 61 δίποντα, 5 / 18 τρίποντα, 4 / 10 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Leontario (Πλαγιαννάκος): Πλαγιαννάκος 23, Κορωνάκης 2, Σπυρόπουλος(6ρ.), Βλάχος 28(16ρ.), Τσιαντής 13(7ρ.), Χατζησπύρου 3.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Λ. Πάγκαλος 15(13ρ.), Πόντικας 10, Δ. Πάγκαλος 12(8ρ.), Φανουργιάκης 5, Παπαδόπουλος 9(10ρ, 11 ασίστ), Φιλιππόπουλος 10(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι εμπνεύσεις των Πλαγιαννάκου – Παπαδόπουλου.