29/10/2023
Ένωση Αγρινίου 20 22 15 18 - 75 -
Akarnania Warriors 15 15 13 14 - 57 -

Νίκη με γνωστό πρωταγωνιστή για την Ένωση

Σε ένα παιχνίδι που είχε ένταση η Ένωση καθοδηγήθηκε από τον Τάσο Βασιλείου που ήταν ο MVP του αγώνα έχοντας 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κόψιμο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως στο φινάλε οι γηπεδούχοι με μικρό σερί 6 - 0 πήραν προβάδισμα 5 πόντων.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Warriors με σερί 7 - 0 πέρασαν μπροστά στο σκορ, η Ένωση ανέκτησε το προβάδισμα και από το 25 - 24 έτρεξε σερί 15 - 0, για να κλείσει τελικά το ημίχρονο στο +12.

Το προβάδισμα της Ένωσης έφτασε στους 21 πόντους λίγο μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +14, καθώς οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν λίγο τη διαφορά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι και με 24 πόντους και έφτασαν στη νίκη με τη διαφορά στους 18 πόντους.

Πρώτος σκόρερ της Ένωσης και Betsson MVP ήταν ο Τάσος Βασιλείου με 22 πόντους, 15 είχε ο Γιώργος Κάτρης και 11 ο Βαγγέλης Καρακώστας.

Ο Δημήτρης Πετρόπουλος με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Warriors και ακολούθησαν οι Μπάμπης Τσαμάκης και Χρήστος Τσάσσης που σημείωσαν από 11.

Τι μας άρεσε. Η Ένωση παρά την απουσία του Σταμουλάκη βρήκε λύσεις, ενώ κοντά στο καλάθι η παρουσία του Βαγγέλη Καρακώστα θα δώσει βοήθεια και περισσότερες ανάσες στον Τάσο Βασιλείου.

Τι δε μας άρεσε. Η μεγάλη ένταση που είχε το παιχνίδι και έφερε μεγάλη γκρίνια και αποβολή.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ: Βασιλείου 22(2), Καρακώστας Χ. 2, Καρακώστας Ε. 11, Καραμπλιάνης, Κάτρης Γ. 15, Κάτρης Ι. 4, Κουμάσης, Μπλαχούρας, Πλιάτσικας 9(3), Ρόμπολας 2, Τριανταφυλλάκης 1, Τσιούνης 9(1).

AKARNANIA WARRIORS (Τόλης Μπουρνάζος): Δρακούσης 5, Κυριαζής 9(3), Μπαρμπάκης 3(1), Μπιτσικώκος 2, Πετρόπουλος 16, Πρατάρης, Τακτικός, Τσαμάκης 11(2), Τσάσσης 11(1).