13/05/2023
Black Mapa 4 21 12 18 - 55 -
Beeranhas 8 16 13 15 - 52 -

Νίκη με υπογραφή Μαλιγιάννη για την Black Mapa !

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό γήπεδο του Σπάρτακου η Black Mapa πανηγύρισε την παρθενική της νίκη στο φετινό Summer League της Development, χάρη στο τρομερό buzzer beater τρίποντο του Θοδωρή Μαλιγιάννη από τα 11 περίπου μέτρα !

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, αφού καμιά από τις ομάδες δεν κατάφερε να βρει ρυθμό. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικά ήταν τα Beeranhas, που βασίστηκαν στους Μιχαηλίδη (3π.), Τζανάκη (3π.) και Βρακά (2π.), ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Γαλανόπουλο (2π.) και Λαζαρίδη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η παραγωγικότητα των δύο ομάδων εκτοξεύτηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 21-16. Γιανναράκης (8π.), Κρητικός (6π.), Αγγελόπουλος (4π.) και Παπαναστασόπουλος (2π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν στους Τζιφοπανόπουλο (6π.), Χαίδάκη (2π.), Τζανάκη (2π.), Σωτηριάδη (2π.) και Αναγνωστόπουλο (2π.) κλείνοντας το ημίχρονο στο -1. Σκορ ημιχρόνου, 25-24.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, βρίσκοντας ανά διαστήματα όμορφες συνεργασίες και οδηγούμενες στην κρίσιμη τελευταία περίοδο με το σκορ ισόπαλο και όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά ! Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για το πολυπόθητο ροζ φύλλο. Ο Τζανάκης (12π.) πήρε τα Beeranhas στις πλάτες του, ενώ από πλευράς γηπεδούχων οι Γιανναράκης (7π.) και Αγγελόπουλος (4π.) φώναξαν “παρών” στο κρίσιμο σημείο και όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί σε έξτρα πεντάλεπτο. Ο Θοδωρής Μαλιγιάννης, όμως, είχε διαφορετική άποψη. Εκτελώντας σχεδόν σε νεκρό χρόνο λίγο πιο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου, ο Μαλιγιάννης έγραψε το 55-52 και χάρισε τη νίκη την Black Mapa εν μέσω ξέφρενων πανηγυρισμών !

Στο τέλος του αγώνα, η Black Mapa είχε 14/31 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 18/30 βολές. Μάζεψε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 12 φορές, ενώ είχε 14 λάθη.

Στον αντίποδα, τα Beeranhas είχε 20/48 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 9/25 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Γιανναράκης με 17 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τζανάκης με 21 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/8 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Black Mapa (Γιανναράκης) : Αγγελόπουλος 12, Γαλανόπουλος 2, Γιανναράκης 17, Καλογερόπουλος 4, Κάπουας, Κρητικός 6 (2), Λαζαρίδης 6, Μαλιγιάννης 6 (1), Παπαναστασόπουλος 2, Συλαιδής.

Beeranhas (Χαιδάκης) : Αναγνωστόπουλος 3, Βρακάς 5, Δέτσης, Μιχαηλίδης 7, Μπαλατσούκας 4, Σωτηριάδης 2, Τζανάκης 21 (1), Τζιφοπανόπουλος 6, Χαιδάκης 4.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα !