05/04/2023
Leathal Pistols 16 25 23 10 - 74 -
Sintrim Team 12 13 16 18 - 59 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Pistols!

Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο καθώς και οι ομάδες πάλευαν για να πάρουν το προβάδισμα. Οι Pistols τελικά κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Καραγκιαούρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο για την ομάδα του. Οι Sintrim Team απάντησαν με τα καλάθια του Νίκου Τερζίδη και του Τουρόγλου διαμορφώνοντας το 16-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι Pistols ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Δανατζή και του Πρωτογερόπουλου. Οι Sintrim Team βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Λιβέρη και του Σαλαβάτη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 41-25.

Οι Pistols συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού στην τρίτη περίοδο με τον Μιχέλη, τον Αγτζίδη και τον Ευαγγελίδη να ανεβάζουν στροφές και να μεγαλώνουν την διαφορά για την ομάδα τους. Οι Sintrim Team προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Νίκο Τερζίδη και τον Σαλαβάτη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να δουν το σκορ να φτάνει το 64-41.

Οι Sintrim Team εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και κατάφεραν να μειώσουν με τα καλάθια του Λιβέρη και του Νίκου Τερζίδη, όμως οι Pistols συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 74-59.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Καραγκιαούρης με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Sintrim Team ξεχώρισε ο Νίκος Τερζίδης με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Pistols: Μιχέλης 8, Ντόκος 6, Καραγκιαούρης 20, Πρωτογερόπουλος 9, Αγτζίδης 9, Κάλλιας Α., Κάλλιας Θ. 2, Ευαγγελίδης 9, Δανατζής 11(3).

Sintrim Team: Καρακώστας 2, Ν. Τερζίδης 24(1), Λιβέρης 9, Μαυράκης, Μπούζης, Τουρόγλου 8(2), Σαλαβάτης 10, Τερζίδης Σ., Μεγαλόπουλος 2, Μεταξούδης Π. 2, Γιολβάνης 2, Θ. Μεταξούδης.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Pistols.