29/05/2023
Hellas Paper Bears 24 23 18 19 - 84 -
SKG Sonics 10 19 14 19 - 62 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Hellas Paper Bears!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Hellas Paper Bears και επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Θοδωρή Πολυχρονιάδη και του Χριστοδούλου να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι SKG Sonics δυσκολεύτηκαν να ακολουθησουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι παρά τις προσπάθειες του Τσαντεκίδη και του Χαρταμπίλα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 24-10.

Οι SKG Sonics ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Τροφίδη και τον Σμυρλή να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Hellas Paper Bears βρήκαν λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Ρίζου και του Παππά και κράτησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα διαμορφώνοντας το 47-29.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην τρίτη περίοδο με τους SKG Sonics να προσπαθούν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τον Σιβένα και τον Τσαντεκίδη να ανεβάζουν την απόδοση τους πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Hellas Paper Bears έβρισκαν απαντήσεις σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Ιωάννη Πολυχρονιάδη και τον Παπαπασχάλη να βγαίνουν μπροστά διαμορφώνοντας το 65-43.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε στην τέταρτη περίοδο με τους SKG Sonics να τα δίνουν όλα για να μειώσουν την διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι , όμως οι Hellas Paper Bears έδειξαν ψυχραιμία και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 84-62.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θωμάς Παπαπασχάλης με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Για τους SKG Sonics ξεχώρισε ο Αχιλλέας Τσαντεκίδης με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Hellas Paper Bears: Πολυχρονιάδης Χ. 5(1), Πολυχρονιάδης Ι. 6, Πολυχρονιάδης Θ. 11(1), Παπαπασχάλης 18(1), Ρίζος 13(3), Παππάς 14, Χριστοδούλου 17(1).

SKG Sonics: Κωστούδης 2, Τροφίδης 20(4), Κωνσταντινίδης 2, Καποδίστριας 1, Τσαντεκίδης 12, Παπαδόπουλος 2, Σιβένας 4, Χαρταμπίλας 6(2), Ευσταθίου, Σμυρλής 13.

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Hellas Paper Bears.