29/11/2022
Retrolls 19 20 18 25 - 82 -
Salonica Old Stars 9 12 12 14 - 47 -

Νίκη με μεγάλη εμφάνιση Κωνσταντάρα για τους Retrolls!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Retrolls και κατάφεραν να φτιάξουν από νωρίς στον αγώνα μία διαφορά ασφαλείας με τον Γραμματίκα να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Salonica Old Stars προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Μωυσάκου να διαμορφώνουν το 19-9.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε όπως τελειώσε η προηγούμενη. Οι γηπεδούχοι με την πιεστική τους άμυνα έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και με ομορφες συνεργασίες του Αναγνωστόπουλου και του Γκόγκα ανέβασαν την διαφορά τους ακόμα περισσότερο. Οι Salonica Old Stars βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τροκάνα να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, όμως η αστοχία από την περιφέρεια στοίχησε με το σκορ της πρώτης περιόδου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 39-21.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους. Έπαιξαν πιο πιεστική άμυνα στην μπάλα και με μπροστάρη τον Τροκάνα προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Οι Retrolls κράτησαν την ψυχραιμία τους και με υπομονή στην επίθεση βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο του Κωνσταντάρα διαμορφώνοντας το 57-33.

Στην τέταρτη περίοδο οι Salonica Old Stars προσπάθησαν να συνεχίσουν την αντεπίθεση τους όμως η κούραση επηρέασε την απόδοση τους δίνοντας την ευκαιρία στους Retrolls να πετύχουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και να πάρουν μία σημαντική νίκη για την συνέχεια με 82-4.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Δαμιανός Κωνσταντάρας με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασσίστ και 7 κλεψίματα.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ανδρέας Τροκάνας με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Retrolls: Αναγνωστόπουλος 18(4), Γραμματίκας 22(1), Ανουσάκης, Γκόγκας 12(1), Τρικαλιώτης 8, Πιτένης 4, Φωτακάκης, Κωνσταντάρας 18.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 9(3), Τριανταφυλλίδης, Βλάχος 5(1), Μωυσάκος 10, Μπαντής 2, Κατράνας 4, Τροκάνας 17(1).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.