16/06/2024
The Κόπανοι 16 13 5 14 - 48 -
Frigo Driver 15 8 23 20 - 66 -

Νίκη με Μιχαλακάκο η Frigo Driver!

Ισορροπημένο παιχνίδι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες στα μέσα του δεκαλέπτου (7-7). Ο Μπαγετάκος βρήκε το χέρι του και με τρία συνεχόμενα τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (16-11). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-15.

Οι The Κόπανοι μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 9-0 πήραν διψήφια διαφορά (25-15). Η Frigo Driver απάντησε και με τους Μιχαλακάκο, Χρήστο Παπαδάκη μείωσε 25-21. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 29-23.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, με την Frigo Driver να μπαίνει αποφασισμένη για την νίκη. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τον Μιχαλακάκο να είναι ασταμάτητος επιθετικά, πέρασαν μπροστά στο σκορ με σερί 10-0 (33-35). Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 34-46.

Στην τελευταία περίοδο οι The Κόπανοι είχαν μείνει από δυνάμεις και δεν κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς, με την διαφορά αντί να μειώνεται, να μεγαλώνει. Έτσι η Frigo Driver πήραν μια σημαντική νίκη για την συνέχεια με σκορ 48-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γεώργιος Μιχαλακάκος με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Μπαγετάκος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ.

The Κόπανοι (Σαπουντζής): Αλεξανδρόπουλος, Γιουλουντής 7, Γκόνης,  Γλένης 9, Μιχαλόπουλος Απ. 4, Μιχαλόπουλος Δ. 3, Μπαγετάκος 13, Μόσχος, Ντεντόπουλος 6, Σαπουντζής 6.

Frigo Driver (Παπαδάκης): Μιχαλακάκος 30, Γκότσης 7, Κωστάκης 5, Μαθιός 6, Παπαδάκης Χ. 13, Παπαδάκης Ν. 5.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση της Frigo Driver στο δεύτερο ημίχρονο.