29/06/2021
Φα.Πα. 9 12 18 23 - 62 -
Μπεκρίμ Team 10 6 8 11 - 35 -

Νίκη με νέους πρωταγωνιστές για τη ΦΑ.ΠΑ. !

Το βράδυ της Τρίτης στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου, η Φαρμακευτική Πατρών αντιμετώπισε την Μπεκρίμ Team. Το παιχνίδι ήταν ήπιων τόνων με τις 2 ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα βήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, λόγω της πολύμηνης απουσίας. Όπως και να έχει, η ομάδα του Γεράνιου φάνηκε πιο έτοιμη και παίζοντας σταθερά και ορθά πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη με σκορ 62-35 απέναντι στην Μπεκρίμ Team του coach Pap!

Κακές στον επιθετικό τομέα ήταν οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο. Η τεράστια αποχή από τα γήπεδα ήταν φανερή καθώς οι παίχτες ήταν «κρύοι» και άστοχοι. 9-10 ήταν ο απολογισμός αυτών των πρώτων 10 λεπτών με τον Λαγοπάτη να έχει 2 τρίποντα για τους φιλοξενούμενους ενώ 2 εύστοχα είχε και ο Κιαφάς για την ΦΑ.ΠΑ.

Το γκάζι πάτησε η Φαρμακευτική στην 2η περίοδο. Με τον Γεράνιο να δίνει τις κατάλληλες οδηγίες και να «τρέχει» την νεανική ομάδα του, η ΦΑ.ΠΑ. δημιούργησε μια διαφορά 5 πόντων. Σε 3 καλάθια ευστόχησε ο Μαράτος. 2 ωραία drive είχε ο Προδρομίδης από μεριάς Μπεκρίμ αλλά «that was all» για την παρέα του coach Pap. 21-16 έγραφε ο πίνακας του σκορ στην λήξη του 1ου ημιχρόνου.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το 3ο δεκάλεπτο. Με όρεξη για τρέξιμο και μπάσκετ, οι «φαρμακοποιοί» εκτόξευσαν την διαφορά στους 12 πόντους. Μπροστάρης σε αυτό δεν ήταν άλλος από τον Γεράνιο (8 πόντοι) καθώς και τον Γκούτη που έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση. Ανήμπορη φάνηκε η Μπεκρίμ να κάνει κάτι για να επιβάλλει τον ρυθμό της με αποτέλεσμα, να μείνει πίσω στο σκορ (15-8 σκορ περιόδου).

Το τελειωτικό χτύπημα έδωσε η ΦΑ.ΠΑ. στην 4η και τελευταία περίοδο. Με οργανωμένο και ορθό μπάσκετ, η ΦΑ.ΠΑ. έβγαλε αιφνιδιασμούς και έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο. Όλη σχεδόν η ομάδα σκόραρε κάτι που έδειξε τον επιθετικό πλουραλισμό των «φαρμακοποιών»! Οι 6 πόντοι του Δημητρίου δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετοί για να κάνουν την διαφορά με φυσικό επόμενο, η Μπεκρίμ να ηττείται με σκορ 62-35 από μία ανώτερη αγωνιστικά ομάδα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Αντρέας Γκούτης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ (4-3), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 22:28 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 3/5 δίποντα (60%), 0/2 τρίποντα (0%) και 2/2 βολές (100%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σ. Λαγοπάτης με 6 πόντους και 8 ριμπάουντ (2-6) σε 18:20 αγωνιστικά λεπτά. Είχε 0/3 δίποντα (0%) και 2/3 τρίποντα (66,7%).

Σαν σύνολο, η ΦΑ.ΠΑ. είχε 18/56 δίποντα (32,1%), 6/29 τρίποντα (20,7%), 8/10 βολές (80%), 52 ριμπάουντ (15-37), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 λάθη και 3 κοψίματα. Η Μπεκριμ Team είχε 11/42 δίποντα (26,2%), 2/19 τρίποντα (10,5%), 7/16 βολές (43,8%), 42 ριμπάουντ (9-33), 4 ασίστ, 7 κλεψίματα και 12 λάθη.

ΦΑ.ΠΑ.(Γεράνιος): Ρούσσος 3, Γεράνιος 12, Μαράτος 11 (9 ριμπ), Γκούτης 8 (7 ριμπ), Κιάφας 8 (10 ριμπ), Σαββόπουλος, Προβίδας 6 (8 ριμπ), Κουζούδης 4 (7 ριμπ), Σκαλτσάς 10.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης 5, Κατσαμπίρης 6, Λαγοπάτης 6 (8 ριμπ), Βούλγαρης, Δημητρίου 10 (7 ριμπ), Παπαγεωργίου, Γιαννάτος 1, Φράγκος 5, Κοτσίρης, Κυριακόπουλος 2, Τσάμης, Παιρής.

Τι μας άρεσε: Η ομαδικότητα και η συγκέντρωση της Φαρμακευτικής!