20/03/2024
Baboulas BC 20 14 21 14 - 69 -
Salonica Titans 13 13 9 12 - 47 -

Νίκη με ωραία εμφάνιση για τους Baboulas BC!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ανυπομονησία. Οι παίκτες του Baboulas BC εισήλθαν στο γήπεδο με σθένος και αποφασιστικότητα. Οι Στεψιανός και Δημητριάδης Αναστάσιος, επέδειξαν τις δεξιότητές τους από την αρχή του παιχνιδιού, ηγούμενοι της ομάδας τους τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Οι Salonica Titans προσπάθησαν να αντισταθούν, αλλά η αμυντική σταθερότητα του Baboula ήταν εντυπωσιακή. Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, το σκορ ήταν 20-13 υπέρ του Baboula.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να έχουν ως σημείο αναφοράς την πολύ κάλη τους αμυντική λειτουργία που ανάγκασε τον αντίπαλο σε πολλές άστοχες επιθέσεις. Το 14-13 στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Baboula BC συνέχισαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, ενώ οι Salonica Titans προσπάθησαν να αντισταθούν. Οι Αξάς και Καλογήρου προσπάθησαν να κρατήσουν την ομάδα τους στο παιχνίδι, αλλά η ανωτερότητα του Baboula BC  ήταν εμφανής. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Baboula BC να διατηρεί ένα μεγάλο προβάδισμα, με σκορ 55-35.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο είδε τους παίχτες του Baboula να διατηρούν και να αυξάνουν το προβάδισμα, να ελέγχουν τον ρυθμό και να κερδίζουν τον αγώνα με 69-47. Οι παίκτες του Baboula BC παρέμειναν συγκεντρωμένοι και αποδοτικοί, καταφέρνοντας να κλείσουν τον αγώνα με επιτυχία.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι ο Φώτιος Στεψιανός ο οποίος πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Salonica Titans είναι ο Κωνσταντίνος Λάππας ο οποίος πέτυχε 6 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Baboulas BC: Ανδρεάδης, Γκάγκας, ΔημητριάδηςΑν. 11(3), ΔημητριάδηςΜ. 17(3), Καραπέτσας 4, Κατσούρης 3, Κυρσανίδης 1, Σάββας 4, Σιώτας 7, Στεργίου, Στεψιανός 22(4)

Salonica Titans: Αλειφτήρας, Αξάς 18(2), Βανδήρας, Δελανδρέας 8, Καλαθάς, Καλογήρου 10(1), Λάππας 6, Σαρασίτης 2, Τράκας 3(1), Τσουφλίδης