15/09/2024
Ageless 8 20 - 20 - 48 -
Iron Maidan 13 8 22 16 - 59 -

Νίκη με πρωταγωνιστή τον Λυμνίδη οι Iron Maidan!

Ο Λυμνίδης ξεκίνησε ζεστός το ματς και με έξι πόντους έβαλε μπροστά τους Iron Maidan (2-6). Με καλάθια των Ρέκκα, Μητσάκη οι Ageless ισοφάρισαν (6-6). Ο Θεόδωρος Μαλτέζος πήρε την σκυτάλη από τον Λυμνίδη και έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (6-13). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 8-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Iron Maidan συνέχιζαν να έχουν το προβάδισμα και με καλάθι του Αριστομένη Μακρή προηγήθηκε 15-21. Ο Βεργίδης όμως, με οκτώ συνεχόμενους, γύρισε το ματς και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (23-21). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28-21.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους Iron Maidan να μπαίνουν αποφασισμένοι να ξεκινήσουν την σεζόν με νίκη. Με εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Λυμνίδη, έτρεξαν σερί 22-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενη 28-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ και έτσι η εμπειρία των Iron Maidan μίλησε και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην διοργάνωση.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Λυμνίδης με 30 πόντους, 6 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Βεργίδης με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Ageless (Βεργίδης): Ηλίας-Κουφογιαννάκης 7, Χρηστίδης 8, Μητσάκης 10, Ρέκκας 6, Καψής, Γκίνης, Βεργίδης 17.

Iron Maidan (Μακρής): Παλληγιάννης 10, Γεράκος 4, Λυμνίδης 30, Κατσάνος, Μαλτέζος Θ. 8, Μαλτέζος Αγ. 4, Μακρής Αρ 3, Μακρής Δ.

Τι μας άρεσε: Ο ασταμάτητος Νίκος Λυμνίδης.