24/01/2023
RBD ProfiterAll-Stars 5 16 17 8 - 46 -
Flint Tropics 8 21 8 6 - 43 -

Νίκη με «ψυχή» και ανατροπή για τους ProfiterAll Stars!

Στις νίκες επέστρεψαν το βράδυ της Τρίτης 24 Ιανουαρίου οι ProfiterAll Stars. Μετά από ένα ματς-«θρίλερ», οι ProfiterAll Stars που στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν στην ανατροπή, επικρατώντας 46-43. Έτσι πανηγύρισαν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα (4-7), ενώ από την άλλη οι Flint Tropis έμειναν για 3ο σερί ματς χωρίς νίκη και έπεσαν στο 4-8.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το θέαμα δεν ήταν και τόσο καλό, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Αυτό το μαρτυράει και το γεγονός πως πέτυχαν συνολικά 13 πόντους στην πρώτη περίοδο! Αρχέλαος και Αμανατίδης ήταν εκείνοι που έδιναν λύσεις επιθετικά στις ομάδες τους, με το σκορ να φτάνει στο 4-6, ενώ με βολή του Πούγια έγινε το 5-6. Ο Αρχέλαος με δική του προσπάθεια έκανε το 5-8, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Χατζηνάκη, κατάφεραν στις αρχές της περιόδου να φτάσουν στο 9-17. Αμανατίδης, Γκίνης και Πούγιας έφεραν και πάλι κοντά την ομάδα τους, κάνοντας το 15-17, ωστόσο ο Τζαμτζής κράτησε την ομάδα του σε μία μικρή απόσταση, με το σκορ να δείχνει 17-21. Ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης με δύο δικά του τρίποντα, έστειλε και πάλι τους Flint Tropics στο +8 (19-27), ενώ η διαφορά έφτασε στους 10 δια χειρός Τζαμτζή που έκανε το 19-29. Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Περικού για το 21-29.

Οι Flint Tropics στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου κατάφεραν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά στο +10 (23-33), όμως οι ProfiterAll Stars από ένα σημείο και έπειτα «γύρισαν τον διακόπτη» και έβγαλαν αντίδραση. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν ένα σερί 17-3, με τον Πούγια να «κουβαλάει» την ομάδα στις πλάτες του και τον Αμανατίδη να προσφέρει επίσης επιθετικά. Έτσι πήραν το προβάδισμα γράφοντας το 37-36! Οι «μουδιασμένοι» Flint Tropics ισοφάρισαν με τον Αρχέλαο σε 37-37, ωστόσο το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, έπειτα από την βολή του Αμανατίδη που έγραψε το 38-37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Παρά τις αρκετές ισοπαλίες στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά, καθώς η άμυνα των αντιπάλων τους έβαλε δύσκολα. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο ψύχραιμα στην επίθεση και έτσι Περικός και Αμανατίδης έφεραν την ομάδα τους στο +5 για το 46-41. Οι Flint Tropics έκαναν την τελευταία προσπάθειά τους και λίγο πριν το φινάλε έφτασαν στο 46-43. Μάλιστα είχαν και την τελευταία επίθεση στο παιχνίδι, ωστόσο την σπατάλησαν καθώς ο Τζανέτης έκανε λάθος και έτσι οι ProfiterAll Stars ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη με 46-43.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Πούγιας ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και πήρε 7 ριμπάουντ συνολικά στο ματς.

Οι ProfiterAll Stars είχαν 18/37 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 7/15 βολές και 37 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ. Από την άλλη οι Flint Tropics είχαν 12/40 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 4/12 βολές, 32 ριμπάουν, αλλά και 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ.

ProfiterAll Stars (Αμανατίδης): Δημητριάδης, Περικός 6(8ρ.), Δέπος, Γκίνης 5(7ρ.), Αμανατίδης 13(9ρ.), Κόττας 3(10ρ.), Πούγιας 17(7ρ.), Παπαντωνίου, Αργυρός 2

Flint Tropics (Β. Γκατζηρούλης): Σεΐζης 1(1ρ.), Τζανέτης 6(4ρ.), Τζαμτζής 4(1ρ.), Αρχέλαος 7(5ρ.), Γράσσος, Χατζηνάκης 10(8ρ.), Σ. Γκατζηρούλης 13(7ρ.), Β. Γκατζηρούλης 2(2ρ.)

Τι μας άρεσε: H ανατροπή των ProfiterAll Stars στο τρίτο δεκάλεπτο.