22/06/2021
Falcons 16 10 18 15 - 59 -
Oklaχώμα 19 20 17 12 - 68 -

Νίκη με σούπερ Παναγόπουλο η OklaΧΩΜΑ!

Το βράδυ της Τρίτης στα κλειστά βοηθητικά γήπεδα του Προμηθέα, οι Touvlakers υποδέχθηκαν την OklaΧωμα για το 2ο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου. Το παιχνίδι ήταν πολύ όμορφο από πλευράς θεάματος με τους Touvlakers να τα δίνουν όλα για όλα. Δυστυχώς όμως για την πολύ δυνατή ομάδα του Θεοδωρακόπουλου, ο Παναγόπουλος «έκανε» πλάτες και οδήγησε στην νίκη την παρέα του Μπερδέση με σκορ 59-68!

Ποιος τον είδε και δεν τον φοβήθηκε τον Παναγόπουλο στην 1η περίοδο του αγώνα. Με 4 τρίποντα και 14 συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Τους υπόλοιπους 5 πόντους της ομάδας τους είχε ο Μπερδέσης. Αν και δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον Παναγόπουλο, οι Touvlakers με πολύ όμορφο και ομαδικό μπάσκετ σκόραραν 16 πόντους και μπήκαν στο 2ο δεκάλεπτο στο -3 (16-19).

Σειρά στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους πήρε ο Σολδάτος με 4 καλάθια ενώ τα 6 τρίποντα έφθασε ο Παναγόπουλος βάζοντας άλλα 2. Από 1 τρίποντο είχαν οι Θεοδωρακόπουλος και Ιωάννου για το τελικό  26-39! Αν και οι Touvalkers προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους σε αυτό το δεκάλεπτο με αποτέλεσμα την εκτόξευση της διαφοράς.

Ισορροπημένη ήταν η 3η περίοδος του αγώνα. Οι 2 ομάδες ήταν εύστοχες σε γενικές γραμμές ενώ οι άμυνες ήταν δυνατές. Τον χαβά του συνέχισε ο Παναγόπουλος φτάνοντας τους  29 πόντους στο παιχνίδι με 8 τρίποντα! Τα 2 τρίποντα του Δημητριάδη έδωσαν ανάσα στους Touvlakers αλλά η αποβολή του έμπειρου playmaker με 2 τεχνικές ποινές δημιούργησε έναν εξτρά πονοκέφαλο στον Θεοδωρακόπουλο. Οι OklaΧωμα τελείωσε το 3ο δεκάλεπτο στο +12 (18-17).

Έχοντας διψήφια διαφορά υπέρ της, η ομάδα του Μπερδέση έριξε το τέμπο και χαλάρωσε. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Touvlakers. Πιο αναλυτικά, Ο Καιάφας που σε όλο το παιχνίδι έπαιξε καταπληκτικές άμυνες έβαλε 7 πόντους ενώ σε 1 τρίποντο ευστόχησε ο Ιωάννου. Παρόλα αυτά, οι Touvlakers αστόχησαν σε 4(!) ελεύθερα lay ups και οι Μουλαγιάννης, Παναγόπουλος και Μαργώνης κράτησαν την διαφορά ζωντανή για την OklaΧωμα. Εν τέλει η ΟklaΧωμα επικράτησε των Touvlakers με σκορ 59-68 σε ένα πολύ όμορφο και ανταγωνιστικό παιχνίδι!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Παναγόπουλος με 34 πόντους, 5 ριμπάουντ 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 34:17 λεπτά αγώνα. Σούταρε 6/9 βολές (66,7%), 2/5 δίποντα (40%) και 8/19 τρίποντα (42,1%). Για τους Touvlakers ξεχώρισε ο Δημήτρης Λέζος με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ (1-3), 1 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 28:16 λεπτά συμμετοχής. Είχε 1/2 βολές (50%), 6/12 δίποντα (50%) και 0/1 τρίποντα (0%).

Σαν σύνολο, οι Touvlakers είχαν 9/17 βολές (52,9%), 22/40 δίποντα (55%), 6/24 τρίποντα (25%), 37 ριμπάουντ (12-25), 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 10 λάθη. Η OklaΧωμα είχε 10/19 βολές (52,6%), 13/35 δίποντα (37,1%), 11/36 τρίποντα (30,6%), 49 ριμπάουντ (20-29),11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 16 λάθη.

Touvlakers(Θεοδωρακόπουλος): Φίλιας 6, Μαργαρίτης, Δημητριάδης 6, Λέζος 13, Ιωάννου 13 (7 ριμπ), Φώτης 7 (9 ριμπ), Ζυγομαλάς 1, Κωστούλας 3 (8 ριμπ), Θεοδωρακόπουλος 3, Καιάφας 8.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μουλαγιάννης 9 (11 ριμπ), Μπερδέσης 5 (9 ριμπ), Σολδάτος 8 (8 ριμπ), Γεωργακόπουλος 4 ,Παναγόπουλος 34, Λιούρδης, Μαργώνης 5, Τριανταφύλλου 4.

Τι μας άρεσε: Οι «βομβαρδισμοί» του Παναγόπουλου πίσω από τα 6,75!