22/02/2022
Footballistas - - - - - 48 -
Ball Don't Lie - - - - - 53 -

Νίκη με τα χίλια ζόρια…

Στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του Basketaki Patras League, οι καλοκαιρινοί πρωταθλητές Footballistas, υποδέχθηκαν την Ball don’t Lie. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά οι «ποδοσφαιριστές» κατάφεραν παρά τις ελλείψεις να πάρουν για λίγο το προβάδισμα, πριν εν τέλει ηττηθούν από την πληρέστερη ομάδα του Μπέλλα! 48-53 ήταν το τελικό σκορ!

Τα ηνία του αγώνα από νωρίς πήρε η Ball don’t Lie. Εκμεταλλευόμενη τα δυνατά της κορμιά, αλλά και τις απουσίες των γηπεδούχων, οι παίχτες του Μπέλλα κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά 9 πόντων (11-20). 7 πόντους πέτυχε ο Μάκης Γασπαράτος και 5 σερί έβαλε ο Αδαμόπουλος. Στους 5 πόντους του αμυντικογενή Μαρκόπουλου αρκέστηκαν οι Footballistas!

Στο -4 έφτασαν οι πρωταθλητές του Summer League στην 2η περίοδο. Έπαιξαν σωστή άμυνα, τροφοδότησαν σωστά τον Σπαλιάρα και ουσιαστικά δήλωσαν παρόντες στο παιχνίδι. 2 καλάθια είχε ο Σπαλιάρας και από 1 τρίποντο Παναγόπουλος και Αγουρίδης (είχε 5 στο δεκάλεπτο). Από 3 πόντους είχαν Αδαμόπουλος και Παναγιώτης Γασπαράτος για την BdL. 16-11 ήταν το επιμέρους σκορ.

Ισορροπημένο ήταν το 3ο δεκάλεπτο, κάτι που μαρτυριέται και από το τελικό 11-12.Η κούραση άρχισε να ταλαιπωρεί τους παίχτες με άμεση συνέπεια λάθη και άστοχα ελεύθερα σουτ. 5 πόντους πέτυχε ο Βουρλούμης για τους γηπεδούχους με τον Μαρκόπουλο να ακολουθεί με 4. Σε 1 τρίποντο ευστόχησε ο Κομηνός που είχε 4 πόντους στην περίοδο και το 1ο του καλάθι πέτυχε και ο Χαριτονίδης.

Με την διαφορά στους 5 πόντους υπέρ της Ball don’t Lie, η αρμάδα του Μπέλλα είχε τον 1ο λόγο για το ροζ φύλλο αγώνα. Μπορεί οι Footballistas να μην τα παράτησαν και να προσπάθησαν παρά τις ηχηρές του απουσίες (Λίτης, Λουμπαρδέας), αλλά εν τέλει αν και πέρασαν μπροστά σε 1 σημείο, ηττήθηκαν με σκορ 48-53. 1 τρίποντο ακόμα έβαλε ο Βουρλούμης και 11 έκανε τους πόντους του ο Μαρκόπουλος. Για τους νικητές, στην τελευταία περίοδο μίλησαν οι Μπέλλας, Γασπαράτος Μ. και Διονυσόπουλος που είχαν από 3 πόντους.

Mvp του αγώνα ήταν ο Μάκης Γασπαράτος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ (3-5), 2 ασίστ και 1 λάθος σε 24:23 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ραφαήλ Σιδέρης με 7 πόντους, 15 ριμπάουντ (4-11), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ δίχως λάθος σε 30 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, οι Footballistas είχαν 14/45 δίποντα (31,1%), 4/31 τρίποντα (12,9%), 8/17 βολές (47,1%), 50 ριμπάουντ (14-36), 6 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 7 λάθη. Η Ball don’t Lie είχε 13/43 δίποντα (30,2%), 6/21 τρίποντα (28,6%), 9/16 βολές (56,2%), 52 ριμπάουντ (11-41), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 ασίστ και 11 λάθη.

Footballistas(Ρουμελιώτης): Καταρτζόπουλος, Σιδέρης 7 (15 ριμπ), Μαρκόπουλος 11, Παναγόπουλος 6, Βουρλούμης 11, Αγουρίδης 5, Σπαλιάρας 8 (11 ριμπ).

Ball don’t Lie(Κακαφώνης): Χαριτονίδης 5, Κακαφώνης 2, Μπέλλας 3, Κομνηνός 4, Μπέρτσος 6, Γασπαράτος Π. 5, Διονυσόπουλος 8 (10 ριμπ, 6 ασίστ), Γασπαράτος Μ. 12 (8 ριμπ), Μαθιουδάκης, Αδαμόπουλος 8, Σκαμαντζούρας.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Παύλος Διονυσόπουλος που είχε 8 πόντους με 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ!

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των Footballistas και η γεμάτη στατιστική του Διονυσόπουλου!