28/01/2024
Αναλώσιμοι 15 9 12 20 - 56 -
Greek Freaks 17 7 17 18 - 59 -

Νίκη με τη λήξη για τους Greek Freaks

Πολύ καλό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, παίζοντας όμορφο μπάσκετ και με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Εξαιρετικός για τους γηπεδούχους ο Μανώλης με 11 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν σκορ στην επίθεση κυρίως από τους Χαλούδη και Καρατζή. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-17.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη δεύτερη περίοδο, το ντέρμπι όμως συνεχίστηκε. Με συνεχείς αλλαγές οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, χωρίς αποτέλεσμα, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 24-24.

Οι Greek Freaks ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, χωρίς όμως να μπορέσουν να πάρουν διαφορά ασφαλείας που θα τους εξασφάλιζε τη νίκη. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-41.

Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα κριθεί στα τελευταία λεπτά και αυτό ακριβώς έγινε. Οι Αναλώσιμοι ισοφάρισαν λίγο πριν τη λήξη με καλάθι του Χρονόπουλο. Και εκεί που όλα έδειχναν παράταση ο Καρατζής καλάθι και φάουλ λίγο πριν ακουστεί η κόρνα, έδωσε μια πολύ σημαντική νίκη στους Greek Freaks με σκορ 56-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Καρατζής με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Χρονόπουλος με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 19/45 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 9/14 βολές, 33 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/30 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 10/14 βολές, 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 13 λάθη.

Αναλώσιμοι (Καστανιάς): Αντωνιάδης 2, Μανώλης 20, Κοταράκος 8, Μεϊντανης 3, Πολύδωρος 4, Καστανιάς 2, Νικολόπουλος, Χρονόπουλος 17.

Greek Freaks (Χαλούδης): Σκάγγος, Προκάκης, Υφαντόπουλος 9, Προσελέντης 12, Χαλούδης 20, Καφετζής 2, Ρούσκας 3, Καρατζής 13.

Τι μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη των Greek Freaks.