12/05/2023
Ξ@δερforce 17 15 13 16 - 61 -
Yellow Submarine 17 17 18 20 - 72 -

Νίκη με το μυαλό στα Play Offs για το «κίτρινο υποβρύχιο»

Μετά από ένα ματς χωρίς σκοπιμότητες, X@derforce και Yellow Submarine έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ, με τους «κίτρινους» να παίρνουν τη νίκη που χρειάζονταν (61-72), η οποία τους έφερε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με το ενδιαφέρον πλέον να στρέφεται στα Play Offs. Από την άλλη, οι X@derforce έμειναν εκτός 8άδας και αποχαιρέτησαν το τουρνουά, ανανεώνοντας το ραντεβού τους για την επόμενη σεζόν.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό από το ξεκίνημά του, με τα «ξαδέρφια» να παίζουν με πολύ πάθος, δείχνοντας πως θέλουν να κλείσουν με όμορφο τρόπο την διοργάνωση. Από την άλλη, οι Yellow Submarine καθυστέρησαν να επιβάλλουν την κυριαρχία τους και το Α' δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 17-17.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ένα «μπραντ ντε φερ», με συνεχόμενες εναλλαγές και διακυμάνσεις στο σκορ, σε ένα ματς ιδιαίτερα ελκυστικό για όσους το παρακολουθούσαν. Το «κίτρινο» υποβρύχιο προηγήθηκε στην ανάπαυλα με μικρή διαφορά (32-34), με τις εκκρεμότητες να μένουν ορθάνοιχτες για τη συνέχεια.

Στην επανάληψη, με κορυφαίο τον Αναστασόπουλο, οι Yellow Submarine άρχισαν σταδιακά να χτίζουν το δικό τους momentum και να παίρνουν κάποιες διαφορές, οι οποίες για τα δεδομένα του αγώνα έμοιαζαν μεγάλες. Mε επιμέρους σκορ 13-18, η Γ' περίοδος τελείωσε με σκορ 45-52, με τους Yellow Submarine να μπαίνουν από καλύτερη αφετηρία στο φινάλε του ματς.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με όπλο την εύρυθμη επίθεσή τους, οι Yellow Submarine κράτησαν το προβάδισμά τους και πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο, με το τελικό 61-72 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καμπάσης, με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ