11/11/2023
Rakuzan 7 16 15 7 - 45 -
Trelakers 9 6 17 9 - 41 -

Νίκη με το... στανιό για τη Rakuzan!

Χωρίς να εντυπωσιάσει αλλά παίζοντας σχεδόν όσο... έπρεπε, η Rakuzan επιβλήθηκε με σκορ 45-41 των επικίνδυνων TreLakers στο ΣΕΦ, το απόγευμα του Σαββάτου!

Πιο... σετ από όσο περιμέναμε ήταν το ξεκίνημα του αγώνα στο Φάληρο, με τον Βαρθαλίτη να τροφοδοτείται συχνά πυκνά από τον Μαυρόπουλο και τον Σγούρο και να σκοράρει κοντά στο καλάθι, με τον Λογοθέτη να απαντά με το δυναμικό του παιχνίδι και το πολύ όμορφο πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 7-9 για TreLakers. Παρά τη χαμηλή συγκομιδή ποντων, το παιχνίδι συνέχισε να είναι πολύ δυναμικό και τους Αμανατίδη και Κοροβέρο να σκοράρουν με όμορφες προσπάθειες, το ημίχρονο έκλεισε στο 23-15 για Rakuzan.

Ο Μαυρόπουλος μετά από μια μικρή... κάμψη ανέβασε πάλι απόδοση, η μπάλα έβρισκε πλέον ως τέλειο παραλήπτη τον Βαρθαλίτη, με τους TreLakers να κάνουν τα αδύνατα... δυνατά για έρθουν σε θέση του να χτυπήσουν στα ίσα το παιχνίδι και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 38-32. Αυτό όμως που έλειπε ήταν η διάρκεια! Έμειναν από λύσεις και από εύκολο σκορ και με 9 πόντους ενεργητικό στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πολύ δύσκολο να ζητήσουν τη νίκη, η οποία ήρθε για τη Rakuzan, με τελικό σκορ 45-41!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Αμανατίδης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους Trelakers ξεχώρισε ο Πέτρος Βαρθαλίτης με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 13/42 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 4/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/39 δίποντα, 2/16 τρίποντα, 9/24 βολές, 34 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη.