13/03/2023
Emporio Armani 7 16 12 14 - 49 -
Agrinio Kings 15 13 8 10 - 46 -

Νίκη με χαρακτήρα για τους Armani

Η καρδιά του πρωταθλητή αποδείχθηκε ικανή να φέρει τη νίκη για τους πρωταθλητές Emporio Armani που παρά τις πολλές ελλείψεις κατάφερε να κερδίσει τους φορμαρισμένους στο τέλος του πρωταθλήματος Agrinio Kings.

Οι Agrinio Kings πιστοποιώντας το καλό τους φεγγάρι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς με αντίπαλο τους περσινούς πρωταθλητές και με οδηγό τον Θωμά Κουτρουμάνο και συνοδοιπόρο τον Άγγελο Τζαγκαράκη κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Armani αντέδρασαν και κυρίως με τον ψυχωμένο Θωμά Αγγέλη πλησίασαν στο σκορ στους 5 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου. Το τρίτο δεκάλεπτο οι πολλές αλλαγές και η κόπωση από την πλευρά των Kings έφεραν το ματς στην κόψη του ξυραφιού και οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο σκορ με τη διαφορά στον πόντο!

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αναμενόμενο ότι θα σπάσουν καρδιές. Το τρίποντο με ταμπλό όμως του Βαλεντίνου Μπαλωμένου απέναντι στην παλιά του ομάδα ήταν τελικά καθοριστικό και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Armani με 49 – 46.

Betsson Mvp για τους νικητές Emporio Armani ήταν ο «πολύτιμος» για την ομάδα του Θωμάς Αγγέλης με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ. Μεγάλη βοήθεια όμως πρόσφεραν και οι Κοκοτός, Κοργιαλός και Μπαλωμένος. Για τους ηττημένους αλλά πολύ επικίνδυνους πλέον Agrinio Kings οι Κουτρουμάνος και Τζαγκαράκης ήταν πρώτοι σκόρερ με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα αλλά πολυτιμότερος ήταν ο Χρήστος Στάμος με 4 πόντους και 13 ριμπαουντ.

Τι μας άρεσε. Οι Armani πήραν μια νίκη με την δύναμη της «ομάδας» που παρά τις ελλείψεις όλοι έβαλαν το λιθαράκι τους για το αποτέλεσμα.

Τι δε μας άρεσε. Οι Βασιλιάδες έφτασαν πολύ κοντά στην τρίτη σερί νίκη τους αλλά στο τέλος θόλωσαν και δεν κατάφεραν να κερδίσουν ένα ματς που φαινόταν να έχουν φέρει στα μέτρα τους.

Emporio Armani (Κάππας): Καραγιάννης, Κάππας 4, Κοργιαλός 8, Κοκοτός 8, Πατούλας 1, Αγγέλης 15 (4),Μπαλωμένος 11(2), Παπαδάκης, Παπαθέου 2, Τρίκας,.

Agrinio Kings (Χρήστος Ματσούκας): Γκρίζης 3 (1), Ζαρζανίκας 2, Καρακώστας 3 (1), Κουβέλης Θ., Κουβέλης Γ. 5 (1), Κουτρουμάνος 16 (2), Μπόκας, Πετρόπουλος, Στάμος 4, Τζαγκαράκης 13 (3).