08/05/2023
Stefanina Timberwolves 19 19 13 22 - 73 -
Brokers 18 14 13 11 - 56 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Stefanina Timberwolves!

Μπηκάν δυνατά στον αγώνα οι δύο ομάδες και πάλεψαν για να πάρουν το προβάδισμα. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Stefanina Timberwolves όπου με τα καλάθια του Simovic και του Βαχτσεβάνου κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Brokers απάντησαν γρήγορα με τις ενέργειες του Μοσχάκη και του Πεχλιβάνη και έμειναν κοντά διαμορφώνοντας το 19-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Stefanina Timberwolves συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά ασφαλείας με τις όμορφες συνεργασίες του Καλλιώρα και του Χουρδάκη. Οι Brokers βρήκαν λύσεις στη επίθεση στο πρόσωπο του Ψαρρόπουλου και του Βλάχου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 38-32.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Brokers προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν με τα μεγάλα καλάθια του Χωρινού και του Μαυρομανώλη, όμως οι Stefanina Timberwolves κράτησαν την διαφορά που έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Καλλιώρα, τον Simovic και τον Δαύρο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 51-45.

Στην τέταρτη περίοδο οι Brokers προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους και να διεκδικήσουν ότι μπορούν από τον αγώνα με τον Μοσχάκη και τον Βλάχο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Stefanina Timberwolves  συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 73-56.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σταύρος Βαχτσεβάνος με 12 πόντους, 15 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.

Για τους Brokers ξεχώρισε ο Γιώργος Μοσχάκης με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Stefanina Timberwolves: Simovic 22(2), Αλεπάκης 3(1), Καλλιώρας 24(2), Χουρδάκης 7(1), Βαχτσεβάνος 12, Δαύρος 5.

Brokers: Πεχλιβάνης 9(1), Ζαφείρης 3, Μαυρομανώλης 5(1), Μοσχάκης 15(1), Χωρινός 5, Βλάχος 8, Ψαρρόπουλος 11(3).

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι Brokers στο παιχνίδι.