26/02/2022
Αλκοολικός Αστέρας 13 8 15 5 - 41 -
Athens Bucks 4 13 19 17 - 53 -

Νίκη – μισή κατηγορία για τους Bucks!

Στα χρώματα των Athens Bucks βάφτηκε το ντέρμπι παραμονής στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισαν τον Αλκοολικό Αστέρα με 41-53 και ξέφυγαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αλκοολικός Αστέρας στο ντέρμπι, καθώς με 5 πόντους του Αντωνόπουλου, 4 του Γιάννη και βοήθειες των Πρωτόπαπα – Λουκόπουλου, προηγήθηκε με 13-4. Ο Αμανατίδης και ο Ματζουρίδης με δύο πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Με 4 πόντους του Παυλάκη και καλάθια των Αντωνόπουλου και Γιάννη, οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 21-10, 5:00 για την ανάπαυλα. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους οι Athens Bucks έτρεξαν 7-0 σερί και με τους Χάλαρη και Ματζουρίδη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, μείωσαν στους 4, 21-17!

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 10 πόντους του ασταμάτητου Ματζουρίδη, οι Athens Bucks πήραν προβάδισμα 6 πόντων  28-34, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Άμεσα ήρθε η απάντηση από τους κιτρινόμαυρους, αφού με 5 πόντους του Αντωνόπουλου, 4 του Γιάννη και 4 του Πρωτόπαπα, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 36-36, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με το συγκρότημα του Γκορίτσα να φτάνει στη μεγάλη νίκη με 41-53, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Γιουρνά (8π), Ματζουρίδη (6π) και Ζώταλη (3π). Ξέμειναν από δυνάμεις στο φινάλε του αγώνα οι κιτρινόμαυροι και έτσι οι πόντοι που πέτυχαν οι Γιάννης και Αντωνόπουλος δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 14/51 δίποντα και 2/21 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 15 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/16 βολές, 17/56 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος του Αλκοολικού Αστέρα ο Γιάννης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 5/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Athens Bucks ο Ματζουρίδης με 23 πόντους, έχοντας 5/5 βολές, 6/12 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Αλκοολικός Αστέρας (Αντωνόπουλος): Γιάννης 13, Αντωνόπουλος 14 (2), Λουκόπουλος 2, Παυλάκης 6, Πρωτόπαπας 6, Τσομπανέλλης

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αμανατίδης 2, Αναγνωστόπουλος 2, Γιουρνάς 8 (1), Γκορίτσας, Δανιάς 2, Χάλαρης 9, Ζώταλης 7, Ματζουρίδης 23 (2), Τσούκας, Χριστόπουλος

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος που προσέγγισαν το παιχνίδι οι Athens Bucks, χτυπώντας όταν έπρεπε τον αντίπαλο!