11/03/2023
Reptors 19 21 17 20 - 77 -
Gerakas Hawks 14 13 10 16 - 53 -

Νίκη - μισή κατηγορία για τους Rapetors!

Εύκολο απόγευμα είχαν χθες στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Rapetors, καθώς για την 16η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν τους Gerakas Hawks με 77-53 και έκαναν το μεγάλο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Σαφώς ανώτεροι ήταν οι Rapetors στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Βαγγέλη Κορρέ, 6 του Παύλου Κορρέ και τρίποντο του Παπανικολάου, προηγήθηκαν με 14-7 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 19-14. Ο Λιγνός με 6 πόντους, ο Γιαννακάκης με 5 και ο Πικάσης με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Σακελλαρόπουλου, δύο του Δόβα και 5 πόντους του Ταξιαρχόπουλου, η παρέα του Πατσουράκη πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 40-27. Τους Γέρακας Hawks κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Γραβάνη και το τρίποντο του Βουλουμάνου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Rapetors, αφού με 5 νέους πόντους του Σακελλαρόπουλου και 5 του Παπανικολάου, ξέφυγαν στους 20, 57-37. Δεν μπόρεσαν τα "Γεράκια" να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα καλάθια των Γραβάνη, Πικάση, Λιγνού, Βουλουμάνου και Γιαννακάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 57-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έτσι οι Rapetors έφτασαν εύκολα στη νίκη με 77-53, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Παπανικολάου, Δόβα, Πατσουράκη, Βαγγέλη Κορρέ, Καίσαρη και Κάππου. Για τους Gerakas Hawks στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λιγνός και Γιαννακάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 3/7 βολές, 19/46 δίποντα και 12/31 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 βολές, 15/53 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες. Betsson mvp των Rapetors ο Παπανικολάου με 15 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/4 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Gerakas Hawks ο Λιγνός με 20 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 8/24 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Rapetors (Πατσουράκης): Παπανικολάου 15 (3), Πατσουράκης 6, Κορρές Β. 15 (2), Σακελλαρόπουλος 11 (3), Κάππος 2, Καίσαρης 2, Δόβας 13 (3), Ταξιαρχόπουλος 5 (1), Κορρές Π. 8

Gerakas Hawks (Πικάσης): Γραβάνης 9 (1), Πικάσης 6, Δασκαλάκης, Τζελέπης, Παλλαντζάς, Βουλουμάνος 5 (1), Λιγνός 20 (1), Γιαννακάκης 13 (3)

Τι μας άρεσε: Ο ξέφρενος ρυθμός των Rapetors!