19/06/2023
Puebla BC - - - - - 72 -
Thessaloniki Avispas - - - - - 58 -

Νίκη με καλή εμφάνιση για τους Puebla!

Ξεκίνησαν δυνατά οι Puebla το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Μανούσο και τον Λεκομπλέ να είναι ζεστοί από την αρχή πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Thessaloniki Avispas δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Ιακωβίδη  και του Κουτουκόγλου διαμορφώνοντας το 19-14.

Οι Thessaloniki Avispas ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τον Καραδήμο, τον Μαυρίδη και τον Κώστα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι κάνοντας ένα μικρό σερί. Οι Puebla έβγαλαν αντίδραση με τον Αλεξανδρίδη, τον Τσιμπούρη και τον Καρυοφύλλη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 34-39.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Puebla μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν ξανά το προβάδισμα και το κατάφεραν με τον Μανούσο και τον Καρυοφύλλη να είναι μαγικοί πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο βάζοντας ξανά την ομάδα τους σε ρόλο οδηγού. Οι Thessaloniki Avispas παρά τις προσπάθειες του Σοϊλεμεζίδη και του Κουτουκόγλου δεν μπόρεσαν να βρούν σκορ με συνέπεια και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 61-44.

Στην τέταρτη περίοδο οι Thessaloniki Avispas εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρή άμυνα των αντιπάλων τους και μείωσαν την διαφορά με τον Καραδήμο, τον Μαυρίδη και τον Κουτουκόγλου, όμως οι Puebla έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 72-58.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Σάββας Μανούσος με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Για τους Thessaloniki Avispas ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ιακωβίδης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Puebla: Βασιλείου 2, Λεκομπλές 8, Πάχτας 2, Αλεξανδρίδης 5(1), Χασεκίδης 1, Καρυοφύλλης 24(3), Λαπαρίδης 2, Τσιμπούρας 4, Μανούσος 24(6).

Thessaloniki Avispas: Ιακωβίδης 6(2), Κουτουκόγλου 19(3), Σοϊλεμεζίδης 6, Κώστας 6(1), Μαυρίδης 7(1), Νίκης, Βασιλός 3(1), Αντωνιάδης 2, Καραδήμος 9.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Μανούσου και του Καρυοφύλλη.