14/12/2021
Hood BC 19 8 12 6 - 45 -
Uncle Drew 15 14 12 14 - 55 -

Νίκη ψυχολογίας και ουσίας για τον Uncle Drew!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Elite League ο Uncle Drew, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισε την Hood με 45-55 και παραμένει σταθερά σε τροχιά playoff!

Υψηλό ήταν το σκορ στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Hood να είναι καλύτερη στα σημεία και με 8 πόντους του Πρωτόγερου, 4 του Ποστόλλη και τρίποντο του Σαρρή, προηγήθηκε με 19-15. Ο Βαρβαρίδης με 5 πόντους και ο Μπονάτσος με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης, καθώς ο Uncle Drew έσφιξε την άμυνά του και με 7 πόντους του Κογιώνη και 4 του Κάρμα, πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 27-29. Ο Σολδάτος με 4 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Γιάτσε και Milicevic.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κίτρινοι συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και με 5 νέους πόντους του Βαρβαρίδη και τριποντάκι του Κανδηράκη, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +8, 33-41, 2:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Αντέδρασε στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Πατσάκα και με 6 πόντους του Στεφόπουλου, αλλά και 4 του Πρωτόγερου, μείωσε στο καλάθι, 39-41, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Uncle Drew συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και με δύο μεγάλα τρίποντα του Κάρμα και 4 πόντους του Κογιώνη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 45-55. Τεράστιο black out για την Hood στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους Γιάτσε, Σαρρή και Λαύκα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/5 βολές, 18/60 δίποντα και 2/27 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/8 βολές, 16/42 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Hood ο Πρωτόγερος με 12 πόντους, έχοντας 6/13 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος του Uncle Drew ο Κογιώνης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 5/11 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Hood (Πατσάκας): Σολδάτος 4, Γιάτσε 5 (1), Πρωτόγερος 12, Σαρρής 5 (1), Milicevic 4, Λαύκας 3, Μισιακός 2, Στεφόπουλος 6, Ποστόλλης 4

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Βαρβαρίδης 11 (2), Χριστοδουλόπουλος, Μπονάτσος 8, Οικονομάκος 6, Κογιώνης 13, Κανδηράκης 3 (1), Κάρμας 10 (3), Αγγελογιαννόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Η άμυνα που έπαιξε ο Uncle Drew από το δεύτερο δεκάλεπτο μέχρι το φινάλε!