05/02/2022
San Antonio Smurfs 12 16 16 13 - 57 -
Buzzer Eaters 20 13 17 12 - 62 -

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας για τους Buzzer Eaters!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Buzzer Eaters πήραν τεράστια νίκη απέναντι στους San Antonio Smurfs με 57-62 για την εντέκατη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Buzzer Eaters στο ματς, καθώς με 7 πόντους του Ρίζου, 5 του Ζαννιά και 4 του Καύκα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 9-20. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 12-20, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Γιαννόπουλος από την περιφέρεια, φτάνοντας τους 6 πόντους, ενώ ένα τρίποντο είχε και ο Καλαϊτζόγλου.

Στην δεύτερη περίοδο οι San Antonio Smurfs πίεσαν ψηλά, έκλεψαν αρκετές φορές και με 8 πόντους του Σταύρου, 4 του Βουρλίτη και τρίποντο του Καλαϊτζόγλου, προσπέρασαν με 24-23, 3:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ξύπνησαν στο φινάλε του ημιχρόνου και με ηγέτη τον Κώτση με 6 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 28-33!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Buzzer Eaters να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 44-50,  χάρη σε 8 πόντους του Ρίζου και 5 του Ζαννιά. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο τα Στρουμφάκια, με το δίδυμο Γκουρογιάννη – Μουτσιόπουλου να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 44-50!

Με δύο τρίποντες βόμβες του Καλαϊτζόγλου και μια του Γιαννόπουλου, οι San Antonio Smurfs πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 53-52, 6:00 για το τέλος. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν την ηρεμία τους μετά την αποβολή του Γκουρογιάννη και έτσι οι Buzzer Eaters με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζαννιά με 8 πόντους, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 57-62!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/20 βολές, 11/31 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 5 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/24 βολές, 21/63 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Πολυτιμότερος των San Antonio Smurfs ο Βουρλίτης με 8 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/3 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Buzzer Eaters ο Ζαννιάς με 20 πόντους, έχοντας 9/10 βολές, 4/8 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές λαο και έκανε 1 λαθάκι.

San Antonio Smurfs (Γκουρογιάννης): Καλαϊτζόγλου 12 (4), Αλέξης, Γιαννόπουλος 9 (2), Μποχωρίδης 1, Γκουρογιάννης 8 (1), Βουρλίτης 8 (1), Μουτσιόπουλος 9 (1), Σταύρου 10

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Γιάννος 7, Βουνισέας 4, Ρίζος 15 (2), Ζαννιάς 20 (1), Δεδεμάδης 2, Κώτσης 6, Θεοδωρολέας 2, Δρούγκας 2, Κάυκας 4, Λιγνός

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!