15/05/2023
Falcons 14 14 8 9 - 45 -
BEGOU.. LUCKY 4 17 19 19 - 59 -

Νίκη οχτάδας για τους Begoulucky

Με αντεπίθεση διαρκείας και ανατροπή στο Β' ημίχρονο, οι Begoulucky πήραν μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στους Touvlakers (45-59), εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη βάθους στον πάγκο των «κοκκινόμαυρων», που εμφανίστηκαν με πολλές απουσίες στο ματς. Αυτή η νίκη κράτησε τους Begoulucky σε τροχιά πρόκρισης στους «8» της Development League, ενώ φαίνεται πως θα παλέψουν με τη Μίναρ Ηστ μέχρι τέλους για ένα εισιτήριο.

Το παιχνίδι άρχισε με τους Touvlakers να μπαίνουν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με τον Ιωάννου να τα...στάζει από παντού και την άμυνα να λειτουργεί άριστα στα πρώτα λεπτά. Με τους Begoulucky να μοιάζουν αποσυντονισμένοι στο ξεκίνημα, το Α' δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 14-4 για τους τυπικά γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Touvlakers συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και να πατούν καλύτερα στο παρκέ, μέχρι να κάνει την εμφάνισή του, ο παράγοντας - κούραση. Κάτι τέτοιο συνέβη στο φινάλε του ημιχρόνου, εκεί που οι Begoulucky βρήκαν τον τρόπο να εκμεταλλευτούν κάποιες αδράνειες των αντιπάλων τους και να μειώσουν σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά (28-21).

Στην επανάληψη, οι Begoulucky μπήκαν αποφασισμένοι να βελτιώσουν την εικόνα τους και να μην...κλωτσήσουν την ευκαιρία να κάνουν βήμα οχτάδας. Με πολύ καλό μπάσκετ στη Γ' περίοδο, κατόρθωσαν να αλλάξουν πλήρως το σκηνικό και με επί μέρους σκορ 8-19 να πάρουν τα ηνία στον αγώνα (36-40).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Begoulucky κατάφεραν να επενδύσουν σε αυτό το προβάδισμα και δεν...κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, καθώς οι Touvlakers έμειναν από δυνάμεις και δεν μπόρεσαν να μείνουν ως το τέλος ανταγωνιστικοί. Έτσι, το τελικό 45-59 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Γιώργος Βαρής, με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, σε ένα εντυπωσιακό double double