19/04/2023
Above The Rim 20 12 19 16 - 67 -
Spacers 6 9 12 14 - 41 -

Νίκη παρά τις απουσίες για τους Above The Rim!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Above The Rim και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά με τις όμορφες συνεργασίες του Χατζηεμμανουήλ και του Πισκουλιάν να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Spacers πλήρωσαν το νωθρό ξεκίνημα τους και παρά τις προσπάθειες του Κωνσταντινίδη και Παπανικολάου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20-6.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, με τους Spacers να προσπαθούν να το εκμεταλλευτούν με τον Αθανασιάδη και τον Μυγδάκο να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια. Οι Above The Rim όμως συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Ιωαννίδη και τον Κατάκη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 32-15.

Οι Above The Rim μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Πισκουλιάν και τον Σεφερτζή να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά. Οι Spacers βρήκαν λύσεις στην επίθεση το πρόσωπο του Ιορδανίδη και του Αθανασιάδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 51-27.

Στην τέταρτη περίοδο οι Spacers εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρώτητα των αντιπάλων τους πετυχαίνοντας όμορφα καλάθια με τον Μασμανίδη και τον Αθανασιάδη, όμως οι Above The Rim με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα που έχτισαν στο παιχνίδι και να πάρουν την νίκη με το τελικό 67-41.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Χαράλαμπος Χατζηεμμανουήλ με 20 πόντους, 15 ριμπαουντ και 11 ασσίστ.

Για τους Spacers ξεχώρισε ο Ιωάννης Αθανασιάδης με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Above The Rim: Χατζηεμμανουήλ 20(2), Κατάκης 2, Πισκουλιάν 21(3), Ιωαννίδης 15(2), Σεφερτζής 9(1).

Spacers: Κωνσταντινίδης 6, Αθανασιάδης 12, Μασμανίδης 4, Παπανικολάου 4, Μυγδάκος 5(1), Ιορδανίδης 10(2).

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό triple double του Χαράλαμπου Χατζηεμμανουήλ.