28/01/2022
Ball Don't Lie - - - - - 79 -
Ice Cream Lovers - - - - - 66 -

Νίκη παρά τις ελλείψεις για την Ball Don't Lie.

Στην επόμενη φάση του Basketaki Cup πέρασε η Ball don’t Lie που κατάφερε να «εκτοπίσει» το εμπόδιο των Ice Cream Lovers. 79-66 ήταν το τελικό σκορ με το οποίο η ομάδα του Ντίνου Μπέλλα πήρε την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου!

Πολύ δυνατά μπήκαν και οι 2 ομάδες στο 1ο δεκάλεπτο κάτι που μαρτυρά και το τελικό 24-20. 15 πόντους πέτυχε για τους γηπεδούχους ο Μάκης Γασπαράτος που ξεκίνησε ονειρικά. 4 τρίποντα πέτυχαν οι «παγωτατζήδες» στα πρώτα δέκα λεπτά, ενώ έπαιξαν καταπληκτική άμυνα στο 1ο 5λεπτο!

Στο +12 έφτασε η Ball don’t Lie στην 2η περίοδο. Με άμυνα για σεμινάρια, παγίδες και σωστά δομημένες επιθέσεις, η ομάδα του Μπέλλα έδειχνε να κρατάει γερά τα ηνία του αγώνα. Πίσω στο σκορ έμειναν οι Lovers που αντιμετώπιζαν θέμα επιθετικά. 5 διαφορετικοί παίχτες του Μπέλλα σκοράραν στην περίοδο κάτι που δείχνει τον επιθετικό πλουραλισμό της ομάδας. 7 πόντους πέτυχε ο Βασιλείου που πάλευε μόνος επιθετικά για τους Lovers.

Ισορροπημένη ήταν η 3η περίοδος του παιχνιδιού. Οι Lovers ανέβησαν ρυθμό και έγιναν πάλι ανταγωνιστικοί. 8 πόντους με 2 βόμβες από τα 7,30 μέτρα έβαλε ο Μιχαλόπουλος, ενώ για την Ball don’t Lie 7 πόντους πέτυχε ο Διονυσόπουλος. 18-17 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά στους 13 πόντους, η Ball don’t Lie είχε τον 1ο λόγο για το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση στους 8. Μπορεί οι Βασιλείου και Τσαρμπόπουλος να προσπάθησαν (από 6 και 5 πόντους αντίστοιχα) αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Από 7 πόντους είχαν οι Μάκης Γασπαράτος και Κομνηνός για τους γηπεδούχους. 79-66 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Μάκης Γασπαράτος με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ (2-6), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 33 αγωνιστικά λεπτά. Ο Παναγιώτης Βασιλείου ξεχώρισε για τους ηττημένους με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ (2-6), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 29/52 δίποντα (55,8%), 3/14 τρίποντα (21,4%), 12/20 βολές (60%), 35 ριμπάουντ (10-25), 16 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 9 λάθη. Οι Ice Cream Lovers είχαν 13/29 δίποντα (44,9%), 10/26 τρίποντα (38,5%), 10/15 βολές (66,7%), 34 ριμπάουντ (6-28), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και 16 λάθη.

Ball don’t Lie(Μπέλλας): Χαριτωνίδης 9, Κακαφώνης 4, Μπέλλας 4, Κομνηνός 17, Γασπαράτος Π. 5, Διονυσόπουλος 11 (10 ριμπ), Γασπαράτος Μ. 29 (8 ριμπ).

Ice Cream Lovers(Τσαρμπόπουλος): Κατσαϊτης 11 (8 ριμπ), Τσαρμπόπουλος 16, Πανταζής 3, Μιχαλόπουλος 9, Βασιλείου 17 (8 ριμπ), Σκλάβος 2, Javier, Σικλής 8.

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Κομνηνός που πέτυχε 17 πόντους και έκλεψε την μπάλα 5 φορές!

Τι μας άρεσε:  Η απόδοση του Μάκη Γασπαράτου και οι 3πόντες βόμβες του Μιχαλόπουλου!