02/02/2022
Footballistas - - - - - 44 -
Τα Βουνά - - - - - 41 -

Νίκη παρά τις ελλείψεις για τους Footballistas

Ιδιαίτερα ενδιαφέρον ήταν η αναμέτρηση μεταξύ Footballistas και Ι5 το βράδυ της Τετάρτης. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να τα δίνουν όλα στο παρκέ. Δυστυχώς όμως για την αρμάδα του coach Αρτέμη, οι Footballistas έχοντας τον Λίτη οδηγό πήραν την νίκη με σκορ 44-41!

Παρά το κακό ξεκίνημα και των 2 ομάδων, οι Footballistas δημιούργησαν μια διαφορά 5 πόντων στην 1η περίοδο (14-9). Από 1 τρίποντο πέτυχαν οι Λίτης και Λουμπαρδέας, ενώ 2 καλάθια είχε ο Αγουρίδης. 5 πόντους είχε ο Τουρκας για τους Ι5.

Στο +13 έφτασαν οι «ποδοσφαιριστές» στο 2ο δεκάλεπτο. Με γρήγορες επιθέσεις και σκληρή άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του αγώνα. 8 πόντους με 2 τρίποντα πέτυχε ο Λίτης. 1 τρίποντο έβαλε ο Ανδρέας Τσιρώνης για τους Ι5 που επιθετικά δεν είχαν λύσεις. 16-8 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου.

Το πόδι στο γκάζι πάτησαν οι «γιωτάδες» στην 3η περίοδο. Έχοντας οδηγό του τρένου τον Λιόλιο με 9 πόντους και 2 σερί τρίποντα, οι Ι5 επέστρεψαν στην διεκδίκηση του αγώνα. 2 πόντους είχε ο Λίτης για τους Footballistas που σιγά-σιγά ξέμεναν από αντοχές. 5-13 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με την διαφορά στους 5 πόντους υπέρ των Footballistas, όλα θα κρίνονταν στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Μπορεί ο Ανδρέας Τσίρωνης να τράβηξε κουπί, βάζοντας 8 πόντους, αλλά η υπόλοιπη ομάδα ήταν κακή επιθετικά. Άμεσο αποτέλεσμα ήταν οι Footballistas να εκμεταλλευτούν την μικρή διαφορά τους, να «ροκανίσουν» τον χρόνο και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. 44-41 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιάννης Λίτης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ (0-11) και 1 μπλοκ σε 37 αγωνιστικά λεπτά. Για τους Ι5 ξεχώρισε ο Διονύσης Λιόλιος με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ (1-12), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 μπλοκ και 2 λάθη σε 32:14 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Footballistas είχαν 13/54 δίποντα (24%), 5/26 τρίποντα (24%), 3/5 βολές (60%), 40 ριμπάουντ (12-28), 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 10 λάθη. Οι Ι5 είχαν 11/30 δίποντα (36,7%), 3/23 τρίποντα (13%), 10/20 βολές (50%), 45 ριμπάουντ (8-37), 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 κοψίματα και 15 λάθη.

Footballistas(Ρουμελιώτης): Δημητρίου, Μαρκόπουλος 6, Λίτης 15 (11 ριμπ), Παναγόπουλος 4, Λουμπαρδέας 5 (7 ριμπ), Αγουρίδης 8, Σπαλιάρας 6.

I5(Αρτέμης): Τσιρώνης Α. 12, Τσιρώνης Β., Τούρκας 9 (9 ριμπ), Μαραθιάς 5, Δόγκαλης 2, Προκοπίου, Αναστασόπουλος 1, Αγγιούς 2, Λιόλιος 10 (13 ριμπ, 4 μπλοκ)

Key player:Ο παράγοντας Χ ήταν ο Νίκος Λουμπαρδέας που έκανε λίγο από όλα και έπαιξε τρομερή άμυνα.

Τι μας άρεσε: Η επιβλητικότητα του Λίτη κάτω από το ζωγραφιστό και τα κοψίματα του Λιόλιου!