09/03/2023
L' Ovelha Negra 19 12 11 14 - 56 -
Circle BC 8 12 13 19 - 52 -

Νίκη παρά τις τάσεις αυτοκτονίας για την L’ Ovelha Negra!

Μπορεί η L’ Ovelha Negra να έπαιξε με τη φωτιά στο τέλος, αλλά αυτή τη φορά δεν «κάηκε» καθώς, το βράδυ της Πέμπτης 9 Μαρτίου, επικράτησε 56-52 της Circle. Η L’ Ovelha Negra είδε την αντίπαλο της να επιστρέφει στο ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη που την απομάκρυνε κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη (8-9). Η Circle από την μεριά της έφτασε κοντά στην ανατροπή και στην πρώτη νίκη, αλλά τίποτα από τα δύο δεν έγινε τελικά και έμεινε στο 0-17.

Όσον αφορά το ματς, το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την L’ Ovelha Negra να έχει τα «ηνία» στο σκορ, αλλά τους φιλοξενούμενους να παραμένουν κόντα. Αυτό άλλαξε από τα μέσα της περιόδου και έπειτα, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν το ρυθμό τους και τον Σπάθη να είναι «ζεστός» πίσω από τα 6,75. Έτσι γρήγορα το σκορ έφτασε στο 16-8, έπειτα από το καλάθι του Λυμέρη. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους στο +11 (19-8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η L’ Ovelha Negra κρατούσε με σχετική άνεση την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Ο Τουμπανάκης έβγαζε ενέργεια από την πλευρά της Circle, αλλά οι γηπεδούχοι έδειχναν ικανοί να βρουν «απάντηση» και έτσι το σκορ έφτασε στο 29-18. Ο Κοκκινέλης λίγο αργότερα έγραψε το 31-18, ενώ ο Μπακόπουλος διαμόρφωσε το 31-20 με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Σπάθης ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με μία τρίποντη εκτέλεση για το 34-20, ενώ ο Λάνη έδειχνε άνεση στο να βρίσκει τρόπους να «χτυπάει» την αντίπαλη άμυνα και κάπως έτσι η L’ Ovelha Negra πήγε το σκορ στο 40-26. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά της περιόδου να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να απομακρυνθούν, ώστε να παραμείνουν «ζωντανοί» στο παιχνίδι και τα κατάφεραν καθώς μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου έριξαν την διαφορά στους 9 πόντους (42-33).

Η Circle όχι μόνο δεν κατέθεσε τα «όπλα», αλλά έκανε τους γηπεδούχους να καταλάβουν ότι τίποτα δεν είχε κριθεί. Ο Μανσόλας  το πήρε πάνω του και με ένα σερί 0-9, η Circle έφερε το ματς στον πόντο 46-45. Μάλιστα βρέθηκε και μία «ανάσα» από το να πάρει το προβάδισμα, όμως ο Μανσόλας ολομόναχος αστόχησε στο lay up και έτσι πέταξε στα «σκουπίδια» την ευκαιρία για την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι άφησαν στην άκρη το άγχος και το «σοκ» της επιστροφής των αντιπάλων και οι Πάσχος και Σπάθης πήγαν το σκορ στο 52-45. Λίγο πριν το φινάλε η L’ Ovelha Negra εκμεταλλεύτηκε τις βολές της, κράτησε το προβάδισμα και πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 56-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Λάνη με 13 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 16 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι. Από τους ηττημένους αυτός που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Βασίλειος Μανσόλας με 16 πόντους, 1 κλέψιμο και 10 ριμπάουντ.

Η L’ Ovelha Negra είχε 15/40 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 11/21 βολές, 39 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη και 3 μπλοκ. Η Circle από την άλλη μέτρησε 18/41 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 10/21 βολές, 37 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παράλληλα είχε 9 κλεψίματα, 10 λάθη και 6 μπλοκ.

L’ Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 7(4ρ.), Κοκκινέλης 6(5ρ.), Λάνη 13(16ρ.), Λη 2(2ρ.), Λυμέρης 2(2ρ.), Πάσχος 7(8ρ.), Σπάθης 19(2ρ.)

Circle (Αλεξόπουλος): Αλεξόπουλος 1, Δόβας, Ζυγούρης, Καλούδης 2(1ρ.), Μανσόλας 16(10ρ.), Μπακόπουλος 11(7ρ.), Παπαχρήστου, Σαμαρτζής 3(8ρ.), Τουμπανάκης 10(2ρ.), Χανιωτάκης, Χατζηγιαννίδης 9(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή της Circle στο τέταρτο δεκάλεπτο.