10/12/2023
Ιπ-πότες 15 11 9 15 4 54 -
Bonobo BC 14 11 14 11 11 61 -

Νίκη παραμονής για τους Bonobo!

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους Ιππότες να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Χονδροματίδη (8π.), Σιαπάνη (2π.), Πεπόνη (2π.) και Ντούκα (2π.) και τους μετέπειτα νικητές να απαντούν με Στ. Μπάμπαλη (5π.), Αλφαντή (4π.), Σιαμάνη (3π.) και Φουραδούλα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-11. Οι Ιππότες βρήκαν στήριγμα στους Κεκεμπάνο (5π.), Χονδροματίδη (2π.), Κοσιαρά (2π.) και Γκουντόπουλο (2π.), ενώ στην αντίπερα όχθη οι Bonobo βασίστηκαν επιθετικά στους Αλφαντή (5π.), Στ. Μπάμπαλη (2π.), Φουρλή (2π.) και Φουραδούλα (2π.), κλείνοντας το ημίχρονο στο -1. Σκορ ημιχρόνου, 26-25.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και βγάζοντας πολλή ενέργεια σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου έχτισαν μια μικρή διαφορά, διατηρώντας παράλληλα τον επιθετικό τους πλουραλισμό. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Ιππότες, παρά την προσπάθεια των Γκουντόπουλου (3π.), Κεκεμπάνου (2π.), Σιαπάνη (2π.) και Χονδροματίδη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 35-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους. Οι Ιππότες με τον Κεκεμπάνο να τους παίρνει στις πλάτες τους κατάφεραν να ισορροπήσουν και πάλι την κατάσταση, στέλνοντας το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο.  Σκορ 4ου δεκαλέπτου, 50-50.

Στην παράταση τα μεγαλύτερα αποθέματα ενέργεια των Bonobo έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά τους, με την τριπλέτα των Φουραδούλα (4π.), Αλφαντή (4π.) - Στ. Μπάμπαλη (3π.) να κάνει τη διαφορά στο φινάλε του αγώνα. Οι Ιππότες δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό και αναγκάστηκαν να υποχωρήσουν στο 2-7.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ιππότες είχαν 22/57 δίποντα, 2/29 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψαν 64 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Bonobo είχαν 20/55 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θωμάς Φουραδούλας 11 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Περικλής Χονδροματίδης με 14 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Ιππότες (Κεκεμπάνος): Γκουντόπουλος 5 (1), Κεκεμπάνος 16 (1), Κοσιαράς 2, Μούρτζος 2, Ντούκα 5, Πεπόνης 2, Σιαπάνης 8, Χονδροματίδης 14.

Bonobo (Φουραδούλας): Αλφαντής 18 (1), Λεκάντης 1, Μπάμπαλης Στ. 17 (2), Μπάμπαλης Ευ. 2, Σιαμάνης 6 (2), Φουραδούλας 11, Φουρλής 6.

Τι μας άρεσε: Το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.