09/04/2023
Drunk Kings 31 26 21 7 - 85 -
Orlando Tragics 11 14 12 18 - 55 -

Νίκη παραμονής με ασύλληπτο πρώτο ημίχρονο οι Drunk Kings !

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Drunk Kings πήραν υπερπολύτιμη νίκη στη μάχη της παραμονής, επικρατώντας των Orlando Tragics με το εμφατικό 85-55 και πραγματοποιώντας πρώτο ημίχρονο για… σεμινάριο ! Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο παρκέ του ASH οι Βασιλιάδες, χτίζοντας διψήφια διαφορά ασφαλείας από νωρίς με πρωταγωνιστές τους Κοττά (11π.), Κάζη (9π.), Μαρούδα (6π.), Κοκκινογούλη (3π.) και Αλεβίζο (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι Tragics, παρά την προσπάθεια των Τσαμουρά (6π.), Κωνσταντίνου (3π.) και Ντρες (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 31-11.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 26-14 και τους Kings να βάζουν πρόωρο τέλος στο ματς. Κάζης (9π.), Κοττάς (7π.), Μαρούδας (6π.) και Κοκκινογούλης (4π.) συνέχισαν να βλέπουν βαρέλι το αντίπαλο καλάθι, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων οι Μοσχολιός (5π.), Ντρες (5π.) και Δημακαράκος (4π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης. Σκορ ημιχρόνου, 57-25.

Μετά την ανάπαυλα οι Kings διατήρησαν τα ηνία, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους, χάρη κυρίως στο επιθετικό κρεσέντο του Κάζη (12π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Tragics βρήκαν στήριγμα στους Κωνσταντίνου (4π.), Ντρες (4π.), Μοσχολιό (2π.) και Δημακαράκο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 78-37.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Kings να φτάνουν εύκολα στη νίκη και τους Orlando Tragics να βελτιώνουν σημαντικά την εικόνα τους στο φινάλε, χάρη στο δίδυμο Μοσχολιός (12π.) – Ντρες (6π.).

Στο τέλος του αγώνα, οι Drunk Kings είχαν 26/61 δίποντα, 9/29 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψαν 67 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Orlando Tragics είχαν 22/52 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λεωνίδας Κοττάς με 23 πόντους και double-double, έχοντας 4/4 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Ντρες με 17 πόντους, έχοντας 7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Drunk Kings (Αλεβίζος): Αλεβίζος 2, Γερασιμάτος, Κάζης 34 (3), Κοκκινογούλης 10 (1), Κοττάς 23 (5), Μαρούδας 16.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Δημακαράκος 6, Κωνσταντίνου 7 (1), Μοσχολιός 19, Ντρες 17 (1), Τσαμουράς 6.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο των νικητών.