25/01/2023
Ιπ-πότες 9 5 5 17 - 36 -
Thunder 16 9 12 19 - 56 -

Νίκη παραμονής για την Thunderblaze!

Πολύ σημαντικό διπλό στην μάχη της παραμονής πήρε χθες στο ΣΕΦ η Thunderblaze, καθώς για την 11η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισε εύκολα τους Ιππότες με 36-56 και ξέφυγε περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την Thunderblaze, καθώς με 6 πόντους του Ζαΐμη, 4 του Αγγελόπουλου και 4 του Ζαράνη, προηγήθηκε με 7-16. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-16, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κεκεμπάνος, ενώ νωρίτερα 4 πόντους σημείωσε ο Παπαδόπουλος και ένα τρίποντο είχε Λακαφώσης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ιππότες με τρίποντο του Πεπόνη και καλάθι του Παπασημακόπουλου πλησίασαν στο καλάθι, 14-16. Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν 9-0 σερί και με 4 νέους πόντους του Αγγελόπουλου, τρίποντο του Ζαράνη και καλάθι του Μαλεβίτη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 14-25!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Λαγού είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Μαλεβίτη και βοήθειες των Ζαΐμη, Κούρτη και Αγγελόπουλου, έφτασε στο +18, 19-37. Μοναδικός διασωθέντας των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σιαπάνης με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 19-37!

Με την διαφορά στους 18, 19-37, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ στο τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι η Thunderblaze έφτασε εύκολα στη νίκη με 36-56, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Χόντου, Κούρτη, Μαλεβίτη, Ζαράνη και Καρούζου. Για το συγκρότημα του Νταλαμπίρα στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι  Πεπόνης, Ντούκα, Παπασημακόπουλος, Γκουντόπουλος και Μπαρδούσης, καταφέρνοντας να μαζέψουν την διαφορά από τους 26 πόντους!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 10/36 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 0/3 βολές, 25/49 δίποντα και 2/27 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Ντούκα με 7 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp της Thunderblaze ο Ζαράνης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη.

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Ντούκα 7 (1), Κεκεμπάνος 2, Παπαδόπουλος 4, Σιαπάνη 4, Λακαφώσης 3 (1), Παπασημακόπουλος 4, Γκουντόπουλος 3, Πεπόνης 6 (2), Μπαρδούσης 3

Thunderblaze (Λαγός): Κούρτης 8, Μαλεβίτης 12, Ζαράνης 10 (2), Καρούζος 2, Λαγός, Ζαΐμης 10, Χόντος 6, Αγγελόπουλος 8

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία της Thunderblaze μέσα στην ρακέτα!