03/01/2023
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 15 19 20 20 - 74 -
LazerWolves 17 20 16 16 - 69 -

Νίκη παραμονής για τους Ανυπόταχτους Γαλάτες!

Το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες υποδέχθηκαν τους Lazers για την 8η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League. Σε ένα ματς ντέρμπι όπου οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό επιθετικά, οι Γαλάτες κατάφεραν να πάρουν το πολύτιμο ροζ φύλλο με 74-69. Η ομάδα των αδερφών Ανδρικόπουλου φαίνεται να απομακρύνεται από τις επικίνδυνες θέσεις, ενώ οι Lazers υποχώρησαν στο 3-5 παρά την ασύλληπτη εμφάνιση του Λευτέρη Κατσαλή (41π., 8 τρ.). Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Lazers να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Κατσαλή (13π.), Μαλισιόβα (2π.) και Μοσχάκη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Γαλάτες δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις από τους Μαντά (7π.) Φραντζεσκάκη (6π.) και Τζ. Ανδρικόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-17.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-20. Ο Κατσαλής (16π.) συνέχισε να βλέπει «βαρέλι» το αντίπαλο καλάθι, διατηρώντας το προβάδισμα των Lazers στην ανάπαυλα. Στον αντίποδα, η επιθετική πολυφωνία (6 διαφορετικοί σκόρερ) των Γαλατών τους κράτησε σε απόσταση ενός σουτ, με τον μετέπειτα τραυματία Τζανέτο Ανδρικόπουλο (6π.) να ξεχωρίζει σε αυτό το διάστημα. Σκορ ημιχρόνου, 34-37.

Μετά την ανάπαυλα οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, βασιζόμενοι επιθετικά στους Μαντά (7π.), Α. Ανδρικόπουλο (6π.), Τζ. Ανδρικόπουλο (3π.) και Δημογέροντα (3π.). Ο ερχομός του Δημητρακόπουλου (9π.) στο ημίχρονο προσέθεσε ένα ακόμη σημείο αναφοράς στην επίθεση των Lazers που βρήκαν εκ νέου λύσεις από τον σταθερό επιθετικά Κατσαλή (7π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 54-53.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Περίπου στα μισά της περιόδου οι Lazers κατάφεραν να προηγηθούν με +10, χάρη στους Κατσαλή (5π.), Μοσχάκη (5π.) και Δημητρακόπουλο (4π.). Οι Γαλάτες, ωστόσο, δεν τα παράτησαν. Με μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα και μεγάλα σουτ από τους Μπετχαβά (7π.), Φραντζεσκάκη (4π.), Α. Ανδρικόπουλος (3π.), Σιμιτζής (3π.) και Μαντάς (2π.) οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ολική ανατροπή και απέδρασαν με ένα υπέρ πολύτιμο ροζ φύλλο στη συλλογή τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 18/43 δίποντα, 8/38 τρίποντα και 14/22 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάονυντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Lazers είχαν 20/43 δίποντα, 8/27 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φραντζέσκος Φραντζεσκάκης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/13 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λευτέρης Κατσαλής με 41 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα, 8/17 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος) : Μαντάς 19 (3), Ανδρικόπουλος Α. 11, Ανδρικόπουλος Τζ 11 (1), Δημογέροντας 7 (2), Μπετχαβάς 8 (1), Σιμιτζής 6 (1), Φραντζεσκάκης 12.

Lazers (Αντωνακόπουλος)  : Αντωνακόπουλος 2, Βέλλης (10 ασί.), Δημητρακόπουλος 13, Κατσαλής 41 (8), Μαλισιόβας 2, Μοσχάκης 9, Χαντζάρας 2.

Τι μας άρεσε : Η ασύλληπτη εμφάνιση του Λευτέρη Κατσαλή.

Τι δεν μας άρεσε : Ο τραυματισμός του Τζανέτου Ανδρικόπουλου.