05/12/2021
Αναλώσιμοι 6 15 16 13 - 50 -
Vatos Krokos 12 10 5 15 - 42 -

Νίκη παραμονής ή playoff για τους Αναλώσιμους;

Στην δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου της Development League ανέβηκαν οι Αναλώσιμοι, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισαν τους Vatos Krokos με 50-42, ωστόσο ο πρόεδρος Νικολόπουλος κρατάει μικρό καλάθι!

Με όπλο την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Χριστόπουλο και Βιντζηλαίο με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, οι Vatos Krokos προηγήθηκαν με 6-12. Ο Τάγαρης με 4 πόντους και ο Πολύδωρος με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Αναλώσιμοι επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με 4 πόντους του Ιορδάνου και τρίποντο του Αντωνιάδη, πήραν κεφάλι στο σκορ με 19-13, 3:00 για την ανάπαυλα. Ξύπνησε στο φινάλε του πρώτου μέρους η ομάδα του Χατζηνικήτα και με 4 πόντους του Λάζου και τριποντάκι του Χριστόπουλου, πήγε στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με 21-22!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Νικολόπουλου κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρηστακάκο με 10 πόντους, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 37-27.  Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Χριστόπουλο να βάζει 3 πόντους και τον Καλλίτσα 2. Σκορ τρίτης περιόδου 37-27!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Αναλώσιμοι διαχειρίστηκαν άψογα το ματς στα τελευταία λεπτά και με 7 νέους πόντους του Χρηστακάκου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 50-42. Δεν μπόρεσαν οι Vatos Krokos να απειλήσουν ουσιαστικά τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, παρά τους 8 πόντους του Χριστόπουλου και τους 4 του Καλλίτσα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 0/3 βολές, 19/49 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/8 βολές, 9/30 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Κορυφαίος των Αναλώσιμων ο Ιορδάνου με 4 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Vatos Krokos ο Χριστόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/5 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 5 λάθη και είχε 2 τάπες.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 3 (1), Μανώλης 2, Ιορδάνου 4, Χρηστακάκος 19 (3), Λιάσκας 4, Τάγαρης 8, Πολύδωρος 4, Καστανιάς, Χρονόπουλος 4, Νικολόπουλος, Ζάφειρας 2

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Λάζος 4, Καλλίτσας 8, Διακάτος, Χριστόπουλος 20 (5), Φερίδης, Βιντζηλαίος 9 (1), Ντουβαρτζής 1

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Αναλώσιμων στο δεύτερο μέρος!