11/03/2023
Myrmidons BC 12 21 10 9 - 52 -
Tinder Bologna 18 18 14 14 - 64 -

Νίκη παραμονής η Team Niko!

Σάββατο βράδυ  στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution Leauge, η Team Niko εκμεταλευόμενη την καλή της απόδοση, αλλά και τον τραυματισμό του Δημήτρη Καλόσακα, έκαμψε την αντίσταση των Myrmidons με σκορ 52-64!

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Γιώργο Κολυβάκη με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο  και 1 κόψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Δημήτρης Καλόσακας είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η πρώτη στιγμές του αγώνα ανήκαν εξολοκλήρου στην παρέα του Αντώνη Παπαπαύλου, καθώς έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με σκορ 12–18. Οι Κολυβάκης και Καραμαλίγκας αποτέλεσαν τα σημαντικότερα κομμάτια επιθετικού παζλ της Team Niko, πετυχαίνοντας από 6 πόντους έκαστος. Στην αντίπερα όχθη οι Νιωτάκης(3π) και Καλόσακας(3π) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Myrmidons στο διάστημα αυτό.

Στη συνέχεια η ομάδα του Νίκου  Πετροπούλου με όπλο την εξαιρετική της άμυνα κατάφερε να πραγματοποιήσει σερί 12-0 και να βρεθεί σε θέση οδηγού με σκορ 24-18. Ωστόσο, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση και με επιμέρους 9-18 οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 33–36. Ο Κολυβάκης(6π) συνέχισε να ηγείται των προσπαθειών της ομάδας του, ενώ εντυπωσιακός ήταν ο Λάσκαρης(6π) μέσα από το ζωγραφιστό. Στον αντίποδα, ο Καλόσακας πραγματοποίηςε μία εξαιρετική εμφάνιση κάτω τα δύο καλάθια, προσθέτοντας 15 πόντους και 3 ριμπάουντ στο παλμαρέ του.

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ένταση το παιχνίδι τους, περιόρισαν τον αντίπαλο στους δέκα πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τους Κολυβάκη και Πέτσα να σκοράρουν από 5 πόντους έκλεισαν την προτελευταία την τροφή της αναμέτρησης στο συν εφτά με σκορ 43-50.

Στην τέταρτη περίοδο Team Niko όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα, αλλά αύξησε τη διαφορά έναντι των αντιπάλων της, με το τέλος του παιχνιδιού να την βρίσκει να πανηγυρίζει μία άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 52–64.

Η Team Niko είχε 18/38 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 10/13 βολές, 35 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/45 δίποντα , 3/19 τρίποντα , 3/7 βολές, 33 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη.

Myrmidons(Καλόσακας): Βενέτης 8, Γράβαρής 6, Θωμάς, καλό Σακκά στο 18, Κοσκινάς 4, Περδικάρης 5, Φώσκολος 3, Νιωτάκης 10.

Team Niko(Κολυβάκης): Καραθανάσης 4, Καραμανλιγκάς 8, Κολυβάκης 22, Λάσκαρης 19, Αλέξανδρος Παπαπαύλου, Αντώνης Παπαπαύλου 2 , Πέτσας 9,

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των νικητών όταν δέχτηκαν το 12-0 σερί στις αρχές στο δεύτερο δεκάλεπτου!