22/09/2024
Αλκοολικός Αστέρας 19 12 12 13 - 56 -
Los Bandoleros 14 5 11 18 - 48 -

Νίκη παράσημο για τα ‘’bad boys’’ του Αλκοολικού Αστέρα!

Ευτυχώς, λοιπόν, η ρήση που ακούει στην πρόταση ‘’ όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι’’ αποτέλεσε την εξαίρεση που την επιβεβαιώνει, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Αντωνόπουλος και η παρέα του με όπλο την άμυνα τους πήραν μια τεράστια νίκη με σκορ 56-48!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ του Seven με το μαχαίρι στο στόμα και έτοιμοι να δώσουν μια μεγάλη μπασκετική μάχη. Ο Αλκοολικός μαχόταν για κάθε κατοχή, για κάθε ριμπάουντ, έβαζαν απαντες τα σώματα τους στην άμυνα, ο Πίτσιλλος(5π) με την ψυχολογία στα ύψη μετά το novibet mvp της πρώτης αγωνιστικής κόντρα στους Porto Raftors και τους 13 ολακερους πόντους στην καταλυτική 4η περίοδο, κέρδισε τις περισσότερες των μαχών κάτω από τα καλάθια, ο Αντωνόπουλος(5π) σαν πραγματικός αρχηγός για ακόμη ένα παιχνίδι δήλωσε παρών και το νέο μεταγραφικό απόκτημα που ακούει στο όνομα Κ.Χριστόπουλος(5π) δικαίωναι αυτούς που τον πρότειναν και συνάμα έκανε κάτι παραπάνω από χαρούμενους τον απόντα κόουτς Μαρκατο και τους συμπαίκτες του. Στον αντίποδα, οι Los Bandoleros έδειχναν σαν να μη περίμεναν την σκληράδα που έβγαλε ο αντίπαλος και όταν συμβαίνει αυτό στο μπασκετ συνήθως χάνεται πολύτιμος χρόνος μέχρι να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα της αναμέτρησης. Ο Φωτιάδης για ακόμη μια φορά ήταν ο πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα με 8 πόντους στο ενεργητικό του. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν το 19-14.

Όταν στο πέρας της δεύτερης στροφής του παιχνιδιού μια ομάδα με την ποιότητα των φιλοξενούμενων πετυχαίνει 5 πόντους, ο εκ των κορυφαίων παικτών της κατηγορίας και όχι μόνο, Κωνσταντίνος Φωτιάδης, έχει στην συλλογή του μόλις 3, τότε είναι εύκολο κανείς να οδηγηθεί στο συμπέρασμα ότι ο Αστέρας πρόσφερε απλόχερα ένα ωραιότατο, πλούσιο μπασκετικό ξύλο στους Bandoleros, που πραγματικά μάτωνε για να πετύχει ένα καλάθι! Οι Χριστόπουλος και Αντωνόπουλος συνέθεσαν ένα ωραιότατο δίδυμο στη θέση των point-guard, πετυχαίνοντας 4 και 3 πόντους αντίστοιχα και βοήθεισαν άρδην την ομάδα τους να οδηγηθούν στα αποδυτήρια στο συν δώδεκα με σκορ 31-19!

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ του Seven με στόχο να κρατήσουν το προβάδισμα και να οδηγηθούν στο τελευταίο κομμάτι με το μεγαλύτερο δυνατό αβαντάζ έναντι των αντιπάλων. Όπερ και εγένετο λοιπόν, καθώς κράτησαν εκ νέου τα όπλα των φιλοξενούμενων εκτός παιχνιδιού και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με σκορ 43-30!

Οι Πολυζώης και Κακομανώλης μπήκαν για πρώτη φορά στην εξίσωση του παιχνιδιού, πετυχαίνωντας 4 και 6 πόντους αντίστοιχα.

Λένε ότι οι μεγάλοι παίκτες τρέφονται από από τις στιγμές που η μπάλα ζυγίζει λίγο παραπάνω και τα όσα πραγματοποιήθηκαν στην τέταρτη περίοδο τους επιβεβαίωσαν στο υπερθετικό βαθμό. Ο Φωτιάδης πήρε επιτέλους το όπλο του και με μεγάλα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 έφερε το παιχνίδι στο μείον ένα με σκορ 48-47! Και ενώ όλοι πόνταραν ότι το παιχνίδι ήταν έτοιμο να γυρίσει τούμπα, εμφανίστηκε ως από μηχανής θεός ο κύριος Πρωτόπαπας! Ο εκ των ηγετών του Αστέρα με δυο συνεχόμενες καλαθάρες και ισάριθμες ασίστ έβγαλε την ομάδα του από την δύσκολη θέση και της χάρισε μια τεράστια νίκη με σκορ 56-48!

novibet MVP ο Σωτήρης Πίτσιλλος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Φωτιάδης είχε 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Αλκοολικός Αστέρας(Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλο 12, Αχείμαστος 6, Μπελεφάντης, Πίτσιλλος 12, Πρωτόπαπα 6, Τσαπακίδης 2, Χριστόδουλος 13, Πολυζώης 4, Τσομπανέλλης 1.

Los Bandoleros(Γιούνης): Γαλάνης 4, Γεωργαντάς 2, Γιούνης, Κακομανώλης 13, Ρωμαίος 5, Φωτιάδης 24, Χατζηδήμας.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς του παιχνιδιού, η άμυνα και η σκληράδα των νικητών αλλά και η αντίδραση του Αστέρα μέσω του Πρωτόπαπα τη στιγμή που ένιωσαν τη καυτή ανάσα των αντιπάλων τους!