20/01/2024
Tripodiakos 11 12 12 27 - 62 -
Buzzer Eaters 8 12 17 15 - 52 -

Νίκη που είχε ανάγκη ο Tripodiakos!

Οι γηπεδούχοι στα τελευταία ματς δεν είχαν την εικόνα που ήθελαν, αλλά ούτε και τα αποτελέσματα ήταν ιδανικά και αυτή ήταν μία νίκη που εκτός από το 7ο ροζ φύλλο (7-5), τους δίνει επίσης ώθηση για τη συνέχεια. Οι Buzzer Eaters το πάλεψαν, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους και γνώρισαν την 10η ήττα στη σεζόν (2-10).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στις αρχές του ματς με 2-6, αλλά η ανατροπή δεν άργησε να έρθει από τον Tripodiako. Γαλανόπουλος και Νίκας βρήκαν σκορ, ενώ και ο Καψής μπήκε στην εξίσωση με αποτέλεσμα το σκορ να πάει στο 11-6. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο βολές του Πουλόπουλου ο οποίος διαμόρφωσε το 11-8.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου υπήρξαν αρκετά μπρος-πίσω στο σκορ, μέχρι ο Νίκας να απομακρύνει για λίγο στο +4(18-14) τους γηπεδούχους. Με το τρίποντο του Ρίζου και τη μία βολή του Αρβανίτη το ματς ήρθε ξανά στην ισοπαλία (20-20), αλλά τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο στο +3, όταν ο Πιτταράς εκτέλεσε πίσω από τα 6,75 για το 23-20.

Το ματς κύλησε με παρόμοιο τρόπο στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Από τα μέσα και έπειτα όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να φτιάξουν ένα μικρό σερί, με τον Ρίζο να κάνει πολύ καλή δουλειά μπροστά και πίσω από το τρίποντο για το 31-37. Ο Νίκας, όμως, έβγαλε αντίδραση και κράτησε κοντά τον Tripodiako (35-37).

Ο Καφούνης μπήκε με… άγριες προθέσεις στη τέταρτη περίοδο και με συνεχόμενα δικά του καλάθια έφερε το σκορ στο 46-43. Στη συνέχεια τα τρίποντα έπεσαν «βροχή» με τον Ζαννιά να κάνει την αρχή και τους Καλφή και Καφούνη να ακολουθούν ώστε οι γηπεδούχοι να πάνε στο 55-48. Σε ένα καθοριστικό χρονικά σημείο η διαφορά πήγε στο +11(59-48) και έτσι ο Tripodiakos είχε φέρει το ματς εκεί όπου ακριβώς ήθελε. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και έφτασαν στη νίκη με 62-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Νίκας με 14 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 18 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Από τους Buzzer Eaters ξεχώρισε ο Αναστάσιος Ρίζος με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Tripodiakos μέτρησε 12/37 δίποντα, 11/33 τρίποντα, 5/13 βολές, 41 ριμπάουντ, αλλά και  15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 λάθη και 6 μπλοκ. Οι Buzzer Eaters είχαν 10/36 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 5/10 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, όπως και 4 κλέψιματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Tripodiakos (Τσουργιάννης): Γαλανόπουλος 9(4ρ.), Καλδής 15(5ρ.), Καφούνης 13(2ρ.), Καψής 8(10ρ.), Νίκας 14(18ρ.), Πιτταράς 3(2ρ.)

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Αρβανίτης 16(11ρ.), Βουνισέας 2(8ρ.), Δεδεμάδης, Ζαννιάς 9(8ρ.), Παναγιωτίδης, Παυλόπουλος 1(2ρ.), Ρίζος 24(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων.