06/11/2023
Akarnania Warriors 10 8 11 15 - 44 -
Emporio Armani 17 8 23 13 - 61 -

Νίκη πριν το πρώτο ντέρμπι για την Emporio Armani

Η ομάδα του Ντίνου Τσιαμάκη έφτασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες πριν το ντέρμπι κορυφής με την Ένωση Αγρινίου. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και ευστοχώντας σε πέντε τρίποντα προηγήθηκαν με 2 - 15 και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά και έμειναν στο επιμέρους 8 - 8 για το 18 - 25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Emporio Armani έφτασε στο +27, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο με σερί 8 - 0 μειώνοντας στους 19.

Η διαφορά κυμαίνονταν στα όρια των 20 πόντων στην τελευταία περίοδο με την Emporio Armani να παίρνει τη νίκη με τη διαφορά στους 17.

Πρώτος σκόρερ και μοναδικός "διψήφιος" για τους Akarnania Warriors ήταν ο Μπάμπης Τσαμάκης με 11 πόντους.
Στην πρώτη του εμφάνιση ο Αντώνης Δάρλας ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους, ο Betsson MVP Χρήστος Κοργιαλός πέτυχε 13 μαζεύοντας 16 ριμπάουντ και ο Αγγέλης πρόσθεσε 10 πόντους.

Τι μας άρεσε. Η Emporio Armani βρίσκει τον τρόπο να ξεπερνά τις απουσίες έχοντας παίκτες που βγαίνουν μπροστά και καταφέρνει να παίρνει τις νίκες.

Τι δε μας άρεσε. Οι Warriors παρατάχθηκαν με μόλις επτά παίκτες, δεν είχαν καλή δημιουργία και καλά ποσοστά και δε μπόρεσαν να κοντράρουν τους αντιπάλους τους.

AKARNANIA WARRIORS (Κώστας Κωτσής): Δρακούσης 5, Μπαρμπάκης 7(1), Μπιτσικώκος 7(1), Πετρέκας 6, Τακτικός 4, Τσαμάκης 11(1), Χριστογιάννης 4.

EMPORIO ARMANI (Ντίνος Τσιαμάκης): Αγγέλης 10(1), Δάρλας 15(3), Θεοφάνης 9(2), Κάππας 5, Κοκοτός, Κοργιαλός 13, Πατούλας, Σβίγγος 9(3), Τρίκας Γ., Τρίκας Κ.