01/07/2021
Bar Χελώνα 19 12 10 16 - 57 -
Oklaχώμα 20 11 19 22 - 72 -

Νίκη και πρόκριση για την OklaΧΩΜΑ!

Το βράδυ της Πέμπτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα στον Kαστελόκαμπο, η BarΧελώνα αναμετρήθηκε με την OklaΧώμα στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου. Το παιχνίδι ήταν άκρως συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να παλεύουν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα! Νικήτρια  σε αυτό το back and forth game ήταν η παρέα του Μπερδέση που με ένα εκπληκτικό 4ο  δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει τη διαφορά και παράλληλα το ροζ φύλλο αγώνα και τη νίκη με σκορ 57-72 απέναντι στην μαχητικότατη BarΧελώνα!

Χάρμα οφθαλμού ήταν η 1η περίοδος του αγώνα. Οι 2 ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ με την επίθεση να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά. Μπροστάρηδες για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Παναγόπουλος και Ορφανίδης με 11 και 4 πόντους αντίστοιχα. Κουπί για τις χελώνες τράβηξε το νέο απόκτημα της ομάδας, Λυκούδης που ευστόχησε σε 4 καλάθια για το 19-20.

Το τέμπο έπεσε στο 2ο δεκάλεπτο. Οι παίκτες εμφανώς κουρασμένοι από την τεράστια ένταση του παιχνιδιού, αστόχησαν σε μερικά σουτ με τις άμυνες να παίζουν τεράστιο ρόλο σε αυτό το δεκάλεπτο. 6 διαφορετικοί παίκτες σκόραραν για τους γηπεδούχους, κάτι που άμεσα και έμμεσα μαρτυράει τον επιθετικό πλουραλισμό της BarΧελώνα. 5 πόντους είχε ο πάντα αξιόπιστος Μουλαγιάννης για την OklaΧώμα που είδε τον βασικό της σκόρερ Παναγόπουλο να ζορίζεται ιδιαίτερα. Ο πίνακας στο τέλος του 1ου  ημιχρόνου έδειχνε 31-31!

Το γκάζι πάτησαν οι φιλοξενούμενοι στην 3η περίοδο αυτού του εκπληκτικού αγώνα. Με πρωταγωνιστή τον βετεράνο Ορφανίδη, η OklaΧώμα έτρεξε ένα μεγάλο σερί και δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 9 πόντων. Στο ματς κράτησε τους γηπεδούχους ο Κούκος που είχε μεν 5 πόντους στο δεκάλεπτο αλλά έκανε τα πάντα στην άμυνα. 10-19 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Το αβαντάζ τον 1ο λόγο είχε η ομάδα του Μπερδέση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε για την Bar ο Λυκούδης που έκανε πράγματα και θαύματα σκοράροντας 12 πόντους. Δυστυχώς όμως για την παρέα του Σπανού, η OklaΧώμα με οδηγό σε αυτή την περίοδο τον Κουκουλωμάτη (6) κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη (57-72) και παράλληλα  το εισιτήριο για την επόμενη φάση του τουρνουά!

Mvp του αγώνα ήταν ο Ευκλείδης Ορφανίδης με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ (4-3), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 27:44 λεπτά αγώνα. Σούταρε 6/8 δίποντα (75%), 0/2 τρίποντα (0%) και 1/6 βολές (16,7%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Λυκούδης με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ (1-2), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 29:46 λεπτά συμμετοχής. Είχε 11/15 δίποντα (73,3%), 0/2 τρίποντα (0%) και 2/2 βολές (100%).

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 20/51 δίποντα (39,2%), 4/31 τρίποντα (19%), 5/11 βολές (45,5%) 38 ριμπάουντ (9-29), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη. Η OklaΧώμα είχε 22/38 δίποντα (57,9%), 4/39 τρίποντα (10,3%), 16/30 βολές (53,3%), 52 ριμπάουντ (16-36), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 8 λάθη.

BarΧελώνα(Σπανός):  Κούκος 9, Σκιαδάς 7, Παπαδόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 4, Λυκούδης 24, Αγγελόπουλος 1, Σπανός 6, Σταθόπουλος 3, Σινογιώργος 2, Καρελάς 1.

OklaΧώμα(Μπερδέσης): Μουλαγιάννης 11 (10), Μπερδέσης (7), Γεωργακόπουλος 7 (7), Λιούρδης 10, Μαργώνης 1, Κουκουλωματης 6, Παναγόπουλος 23 (10), Ορφανίδης 13 (7).

Τι μας άρεσε: Γενικότερα όλο το παιχνίδι, καθώς οι 2 ομάδες ήταν neck to neck σχεδόν καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα!