27/09/2023
Limoges 21 13 17 23 - 74 -
Meracles 11 25 17 20 - 73 -

Νίκη και πρόκριση για τη Limoges!

Συναρπαστικό ματς πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό του Περιστερίου ανάμεσα σε Limoges και Meracles για την δεύτερη αγωνιστική του basketaki cup, με τους γηπεδούχους να παίρνουν σπουδαία νίκη - πρόκριση στο τέλος με 74-73.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που μπήκαν ζεστοί πίσω από τα 6.75 με τον Αντωνόπουλο να δείχνει τις διαθέσεις του από την αρχή σημειώνοντας 10 πόντους με 3 τρίποντα. Νωθρό ήταν το ξεκίνημα των Meracles που έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους, μένοντας έτσι πίσω με 21-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ξύπνησαν για τα καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ επιθετικά, γυρνόντας την μπάλα εξαιρετικά και βάζοντας μεγάλα σουτ με τον εκπληκτικό Μπάρλο να σημειώνει 12 πόντους, έχοντας και τον Ασπρούλια συμπαραστάτη με 5 πόντους. Στα ρηχά κολύμπησε η Limoges στο δεύτερο δεκάλεπτο σκοράροντας 11 πόντους συνολικά. Σκορ ημιχρόνου 34-36.

Φαινόταν από την αρχή ότι δύο ομάδες θα έχουν από έναν πρωταγωνιστή. Από την μια για τη Limoges ο εκπληκτικός Αντωνόπουλος δεν έσβησε ποτέ και τελείωσε ιδανικά και το τρίτο δεκάλεπτο βάζοντας 10 πόντους με 3 τρίποντα. Για τους φιλοξενούμενους ο Μπάρλος κυριάρχησε και στις δύο ρακέτες βάζοντας 9 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Το 51-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου μας κράταγε σε αγωνία για το φινάλε.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν όπως το περιμέναμε, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα και φαινόταν ότι όποια ομάδα καταφέρει να ξεφύγει λίγο θα ήταν αυτή που θα έπαιρνε την νίκη. Στο ίδιο έργο θεατές όσον αφορά το σκοράρισμα, από τη μία Αντωνόπουλος με 10 πόντους και πάλι, από την άλλη Μπάρλος με 10 πόντους και αυτός, ήθελαν να γίνουν οι ήρωες ο κάθε ένας για την ομάδα του. Μεγάλο τρίποντο του πρώτου, 1 λεπτό πριν την λήξη του αγώνα βάζοντας μπροστά τη Limoges με +3. Η τελευταία επίθεση ήταν για τους Meracles ψάχνοντας μόνο τρίποντο για να στείλουν το ματς στην παράταση. Δεν τα κατάφεραν Μπάρλος και Μακρής και έτσι η Limoges έφυγε με το ροζ φύλλο με σκορ 74-73.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αντωνόπουλος Ανδρ. Βασίλης με 36 πόντους, 3 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, και 2 λάθη. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπάρλος με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

Η Limoges είχε 11/17 βολές, 15/34 δίποντα και 11/36 τρίποντα. Μάζεψε 32 ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ, έκανε 8 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/13 βολές, 26/44 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, εκαναν 3 κλεψιματα και 14 λάθη.

Limoges (Αντωνόπουλος): Αντωνόπουλος 36 (8), Αντωνόπουλος 6, Δαβιλάς 11 (1), Μπολόσης 3 (1), Μπραντίτσας, Παπαδόπουλος 4, Σουλελές 7 (1), Τριντογιάννης 7

Meracles (Αυγουλής): Αδάμης 6, Ασπρούλιας 7, Αυγουλής 2, Μακρής 11 (1), Μπάρλος 36 (3), Παπαχαραλάμπους, Τραφαλής 9, Τσιλιγιάννης 6

Τι μας άρεσε: Το φινάλε του αγώνα!