21/11/2023
Rising Suns 14 17 13 23 - 67 -
Salonica Old Stars 15 14 13 12 - 54 -

Νίκη πρόκριση για τους Rising Suns!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικό, καθώς τελείωσε με το σκορ να δείχνει 14-15 υπέρ των Salonica Old Stars.Οι παίκτες των δύο ομάδων ξεκίνησαν με πολλά σουτ και τακτικές επιθέσεις, ενισχύοντας την ένταση του αγώνα από την πρώτη στιγμή.

Στο ίδιο μήκος κύματος και η δεύτερη περίοδος του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν όμορφες φάσεις. Οι Rising Suns με μπροστάρηδες τους Καρυπίδης, Χατζηεμμανουήλ και Δημητριάδη κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με επιμέρους σκορ 17-14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Rising Suns συνέχισαν να διατηρούν τον προβάδισμα με το σκορ να δείχνει 44-42. Οι Μπέτσιος και Τροκάνας των Old Stars Salonica  προσπάθησαν να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους στην χάρης στα δύσκολα καλάθια τους, αλλά οι Rising Suns διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού για ακόμα μια φορά και μπήκαν στην τελευταία περίοδο έχοντας το προβάδισμα.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος του παιχνιδιού ήταν παράσταση για έναν ρόλο και ανήκε ολοκληρωτικά στους Rising Suns. Με επιμέρους σκορ 23-12 στην τελευταία περίοδο οι Rising Suns δεν άφησαν κανένα περιθώριο διεκδίκησης της νίκης από τους Old Stars Salonica και έτσι έφτασαν σε ακόμα μια πολυπόθητη νίκη.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γεωργίου Καρυπίδη ο οποίος πέτυχε Double Double με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Old Stars Salonica είναι ο Σπυρίδων Μπέτσιος ο οποίος πέτυχε 30 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ.

Rising Suns: Δημητριάδης 15(3), Καρυπίδης 25(5), Κατάκης 2, Κουτσιβίτης 2, Λαδόπουλος, Παπαθεοδώρου 4, Τζωρτζίου 3(1), Χατζηεμμανουήλ 16(2)

Old Stars Salonica: Βλάχος 2, Λαθουράκης 3, Μαστρογιάννης, Μπατής 2, Μπέτσιος 30, Τροκάνας 17(1)