17/07/2023
Maccabi Tel Axyn 26 17 24 18 - 85 -
Sicarios BC 32 28 26 23 - 109 -

Νίκη-πρόκριση για τους Sicarios BC!

Με πολύ δυνατό πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησαν οι Sicarios, με την επίθεση της ομάδας να έχει τρομέρη ευστοχία και καταφέρνοντας από νωρίς να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Maccabi παρόλο που έμειναν πίσω στο σκορ, μπήκαν στο παιχνίδι και ευστόχησαν στην επίθεση, με τελικό σκορ δεκαλέπτου 26-32.

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες μπήκαν με ηψηλό ρυθμό, με τους Sicarios να συνεχίζουν το τρομερό σερι εύστοχων καλαθιών στην επίθεση, με τους Σπυρόπουλο και Μητσάκη να παίζουν σημαντικό ρόλο για την επίθεση της μάδας τους, κρατώντας το προβάδισμα στο σκορ. Οι Maccabi παρόλο την καλή ημέρα του Κρίτσα και Δερμεντζίδη, βρήκαν απαντήσεις στα καλάθια των αντιπάλων τους, χωρίς όμως να είναι αρκετά ώστε να ανατρέψουν το σκορ και να προηγηθούν, με τελικο σκορ ημιχρόνου 43-60.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι ομάδες συνέχισαν με την ίδια διάθεση και τον ίδιο ρυθμό, με τους Sicarios να συνεχίζουν να ηγούνται στο σκορ, με την βοήθεια του Μαυρίδη και Παπασταθόπουλου, και να κρατούν από νωρίς την πρόκριση στα χέρια τους. Οι Maccabi, με τους Στυλιανίδη και Μεϊντάνη συνέχισαν να βρίσκουν καλάθια στην επίθεση, χωρίς να είναι αρκετά για να ανατρέψουν το σκορ, με τελικό αποτέλεσμα δεκαλέπτου 64-86.

Στην τελευταία περίοδο, οι ομάδες συνέχισαν με τους ίδιους ρυθμούς, με τους Maccabi παρόλο που είχαν μείνει πίσω στο σκορ, έδειχναν να το διασκεδάζουν το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια του και με την ήττνα να μην τους στεναχωρεί. Από την άλλη, οι Sicarios συνέχισαν να σκοράρουν, με το τέλος του αγώνα να τους βρίσκει νικητές και με την πρόκριση στον τελικό, με σκορ 85-109.