12/10/2022
Sun City Spurs 10 9 11 19 - 49 -
Μίνωες 10 14 2 13 - 39 -

Νίκη – πρόκριση για Sun City Spurs!

Βράδυ Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Sun City Spurs υποδέχθηκαν τους Μίνωες για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup. Σε ένα ματς με χαμηλό σκορ, όπου αμφότερες οι ομάδες δεν έφτασαν ούτε το 30% των δυνατοτήτων τους, οι Spurs πάτησαν γκάζι στο τέλος και επικράτησαν με 49-39. Με απολογισμό 2 νίκες και 1 ήττα η ομάδα του Γιάννη Πέλεχα προκρίθηκε στη φάση των 64 του κυπέλλου και πλέον συγκεντρώνει την προσοχή της στις υποχρεώσεις της Evolution League. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 10 πόντους. Ο Αλέξανδρος Μελισσάρης με 6 πόντους και 2 τρίποντα ξεχώρισε για τα Σπιρούνια, ενώ στην αντίπερα όχθη πρωταγωνιστής για τους Μίνωες ήταν ο Κυριακόπουλος με 5 πόντους και 1 τρίποντο. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η επιθετική παραγωγή παρέμεινε φτωχή εκατέρωθεν, με τους Μίνωες να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Το γνωστό δίδυμο Παγώνας (8π. με 2 τρ.) – Κυριακόπουλος (3π.) τράβηξε κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων. Οι Spurs που σκόραραν μόλις 9 πόντους, βασίστηκαν κυρίως στις επιθετικές πρωτοβουλίες του Μιχαλόπουλου (5π.) και έκλεισαν το ημίχρονο στο -5. Σκορ ημιχρόνου, 19-24.

Στην επανάληψη οι Μίνωες αντιμετώπισαν ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα στο σκοράρισμα, μετρώντας μόλις δύο πόντους και χάνοντας το προβάδισμα. Ο Μελισσάρης με 5 πόντους και οι Μπούκουρας, Ντεντόπουλος και Σαπουντζής με 2 έκαστος έβαλαν μπροστά τους Spurs, που παρέμειναν ασυνήθιστα άστοχοι στο περιφερειακό σουτ. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 30-26.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Spurs φάνηκε να βρίσκουν ρυθμό επιτέλους, σκοράροντας 19 πόντους με ικανοποιητική πολυφωνία. Κυπριανός (6π.), Μελισσάρης (6π.), Καραγιαννάκης (3π.) και Ντεντόπουλος (3π.) σκόραραν με συνέπεια, ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς σε διψήφια επίπεδα και απλοποίησαν την υπόθεση νίκη. Οι Μίνωες, παρά την προσπάθεια των Παγώνα (5π.), Παπασταμου (2π.), Μάρκου (3π.) και Δημόπουλου (2π.) δεν κατάφεραν να βγάλουν έγκαιρη αντίδραση και μοιραία γνώρισαν τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς.

Στο τέλος του αγώνα, οι Sun City Spurs είχαν 15/36 δίποντα, 5/34 τρίποντα και 4/20 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Μίνωες είχαν 10/37 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νότης Κυπριανός με 6 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 λάθος σε 22 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χαράλαμπος Κυριακόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Sun City Spurs (Πέλεχας) : Βροντάκης, Καραγιαννάκης 5 (1), Καραγιάννης 2, Κυπριανός 6 (4 κλεψ.), Μελισσάρης 17 (6ρ., 2 τρ.), Μιχαλόπουλος 6 (1), Μπούκουρας 4 (6ρ.), Νίτσικας (4ρ.), Ντεντόπουλος 5 (6ρ., 1 τρ.), Σαπουντζής 2 (11ρ.), Φώτος 2 (2 κλεψ.).

Μίνωες (Παπαστάμος) : Βλάχος (5ρ.), Γκατζιάς, Δημόπουλος 6 (4ρ.), Κυριακόπουλος 10 (7ρ., 2 τρ.), Μάρκος 4 (2 κλεψ.), Μπαχάς, Μπίλιας (4ρ.), Παγώνας 16 (5ρ., 2 τρ.), Παπαστάμος 2 (8ρ.), Αλεξόπουλος.

Τι μας άρεσε : Το ρόστερ των Σπιρουνιών. Μπορεί ακόμη να μην υπάρχει ομοιογένεια, είναι όμως με διαφορά το πιο ποιοτικό ρόστερ που είχαν ποτέ στη διοργάνωση.