02/02/2022
Patras Orlando Tragic - - - - - 61 -
Footballistas - - - - - 58 -

Νίκη-πρόκριση με το χέρι του Θεού

Αναστάτωση προκάλεσε η νίκη των Patras Orlando Tragic ενάντια στους Footballistas το βράδυ της Τετάρτης. Η ομάδα του Σπύρου Καπώνη κοίταξε στα μάτια τους καλοκαιρινούς πρωταθλητές Footballistas, κατάφερε με 1 τρίποντο του Λάζαρη να στείλει το ματς στην παράταση και εν τέλει να πάρει την νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του Basketaki Cup. 61-58 ήταν το τελικό σκορ!

Η 1η περίοδος ήταν και η καλύτερη του αγώνα. Οι 2 ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και έπαιξαν όμορφο μπάσκετ. Μπορεί οι «ποδοσφαιριστές» να ήταν μόλις 5, αλλά με οδηγό τον Λίτη (6 πόντους με 2 τρίποντα) δημιούργησαν μια ισχνή διαφορά 1 πόντου (15-16). 5 πόντους είχε για τους γηπεδούχους ο Ευσταθόπουλος και από 4 Λάζαρης και Πετρόπουλος.

Ηνίοχος του αγώνα έγινε η αρμάδα από το Orlando στο 2ο δεκάλεπτο. Εκμεταλλευόμενοι τις αντοχές και το μεγαλύτερο δυναμικό, οι παίχτες του Καπώνη επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Το αποτέλεσμα αποτυπώθηκε στο σκορ (29-22, α’ ημίχρονο). Από 2 καλάθια πέτυχαν Λάζαρης και Παπαγεωργίου για τους Tragic, ενώ 1 τρίποντο είχε ο Μαρκόπουλος για τους Footballistas. 14-6 ήταν το επιμέρους σκορ.

Το -7 σε -4 μετέτρεψαν οι φιλοξενούμενοι στην 3η περίοδο. Παρά την κούραση και την κόπωση, η μαχητική ομάδα του coach Ρουμελιώτη δεν το έβαλε κάτω. Με τον Λουμπαρδέα να βάζει 6 πόντους και τον Λίτη να ακολουθεί με 4, κατάφερε να μειώσει. Από 4 πόντους είχαν Πετρόπουλος και Καπώνης για τους γηπεδούχους. 10-13 ήταν το επιμέρους σκορ.

Οι Footballistas τα έδωσαν όλα στο 4ο δεκάλεπτο. Με πίστη στο πλάνο του coach R. και υπομονή στην άμυνα, οι πρωταθλητές πέρασαν μπροστά στο σκορ. Όλα έβαιναν καλώς, αλλά ο Λάζαρης με 1 τρίποντο σε σχεδόν νεκρό χρόνο (1 δεύτερο) έκανε το47-50, 50-50 και έστειλε το knockout-match στην παράταση. 4 πόντους είχε ο Ευσταθόπουλος για τους Tragic, ενώ 4 είχε ο Λίτης για τους Footballistas. 11-15 ήταν το σκορ της περιόδου.

Στο εξτρά 5λεπτο η παρέα του Orlando βρήκε την δύναμη και πήρε τα ηνία του αγώνα. Έκπτωτε, δεν τα άφησε ποτέ και εν τέλει πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και το εισιτήριο στα προημιτελικά του κυπέλλου. 5 πόντους είχε ο Ευσταθόπουλος για τους Tragic με Λουμπαρδέα και Σπαλιάρα να έχουν από 3 για τους μόλις 5 Footballistas. 61-58 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Χριστόφορος Πετρόπουλος με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ (1-9), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 29:38 λεπτά αγώνα. Ο Γιάννης Λίτης ξεχώρισε για τους Footballistas με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ (2-10), 1 ασίστ και 4 κοψίματα δίχως λάθος σε 45 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Patras Orlando Tragic είχαν 23/62 δίποντα (37,1%), 3/14 τρίποντα (21%), 6/11 βολές (34%), 44 ριμπάουντ (9-35), 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 9 λάθη. Οι Footballistas είχαν 11/46 δίποντα (23,4%), 7/29 τρίποντα (24%), 15/28 βολές (24%), 59 ριμπάουντ (29-35), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ και 12 λάθη.

Patras Orlando Tragic(Γοργίας): Γοργίας 8 (7 ριμπ), Ευσταθόπουλος 18, Κακαβάς 1, Καπώνης 8 (9 ριμπ), Λάζαρης 9 (8 ριμπ), Παπαγεωργίου 4, Πετρόπουλος 12 (10 ριμπ), Τασσόπουλος.

Footballistas(Ρουμελιώτης): Λίτης 21 (12 ριμπ), Λουμπαρδέας 17 (16 ριμπ), Μαρκόπουλος 5 (11 ριμπ), Παναγόπουλος 12 (7 ριμπ), Σπαλιάρας 5 (13 ριμπ).

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Διονύσης Λάζαρης που είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ έβαλε το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση!

Τι μας άρεσε: Προφανώς η τριποντάρα του Λάζαρη στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα!