14/12/2023
Puebla BC 11 19 9 21 - 60 -
Agxialos Legends 19 6 14 26 - 65 -

Νίκη πρωτιάς για τους Agxialos Legends!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακές στιγμές από τους παίκτες. Οι Ψάλτης, Γαλής και Καραγκιαούρης από τους Agxialos Legends έδειξαν τη δυναμική τους στο γήπεδο, καταφέρνοντας να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους με εξαιρετική δεξιοτεχνία. Οι καλές επιλογές στην επίθεση και η ασφαλής άμυνα έδωσαν στην ομάδα των Agxialos Legends προβάδισμα στο σκορ με 11-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Τελείως διαφορετική η εικόνα του παιχνιδιού στη δεύτερη περίοδο.Σε αυτή τη περίοδο οι Maccabi Tel Axyn ήταν αυτοί που κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό και να κάνουν την ανατροπή μέσω των Καριοφύλλη και Σουρμελίδη διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου σε 30-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των Agxialos Legends μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι, αποφασισμένοι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Ψάλτη, τον Γαλή και τον Καραγκιαούρη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Puebla βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Σουρμελίδη και του Καριοφύλλη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι ισοφαρίστηκαν με το σκορ στο τέλος αυτής της περιόδου να είναι 39-39.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος του παιχνιδιού τα είχε όλα. Εξαιρετικές συνεργασίες και όμορφες φάσεις και από τις δύο ομάδες και διαρκείς εναλλαγές στο προβάδισμα . Τελικά νικητές αυτής της μάχης κατάφεραν να βγουν οι Agxialos Legends οι οποίοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την νίκη με 60-65.

MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γεώργιος Καραγκιαούρης ο οποίος πέτυχε Double Double με 12 πόντους και 24 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Puebla είναι ο Νεκτάριος Καριοφύλλης ο οποίος πέτυχε Double Double με  29 πόντους και 23 ριμπάουντ.

Puebla BC: Αλεξανδρίδης, Καπετάνιος, Καριοφύλλης 29(1), Λαπαρίδης, Μαυροχωρίδης 6, Σουρμελίδης 16(4), Τσιάκαλης, Τσίμπουρης 9(3), Χασεκίδης

Agxialos Legends: Γαλής 13(2), Γιαγκόπουλος 11(3), Καραγκιαούρης 12, Σερμπεζής 1, Τάλλης 7, Ψάλτης 21(6)