07/02/2024
Fioretsina Salonica 22 28 15 14 - 79 -
Άξονας BC 16 19 17 15 - 67 -

Νίκη πρωτιάς για τους Fioretsina Salonica!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ομάδα των Fioretsina Salonica να προηγείται με 22-16. Ο αγώνας ξεκίνησε με πολύ ένταση, καθώς οι παίκτες από τις δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και δεν έλειψαν οι εντυπωσιακές φάσεις. Οι Μιλκούδης και Νούσιος από τους Fioretsina Salonica ηγήθηκαν της ομάδας τους με εντυπωσιακές επιδόσεις.

Στο ίδιο μήκος κύματος και αυτή η δεύτερη περίοδος με το τέμπο να παραμένει γρήγορο και τις ομάδες να κάνουν μικρές και γρήγορες επιθέσεις . Σε αυτή τη περίοδο οι Fioretsina Salonica ήταν αυτοί που συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και να αυξήσουν κι άλλο την διαφορά μέσω των Μιλκούδη, Νούσιο και Τετράδη διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου σε 50-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο είδε μια ελαφρά αντίσταση από τους παίχτες του Άξονα, οι οποίοι προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι. Οι Κωστακίδης και Αντικατζίδης επέδειξαν το ταλέντο τους, καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Ωστόσο, οι Fioretsina Salonica διατήρησαν τον έλεγχο, με τους Μιλκούδη και Ραμπίδη να συνεχίζουν να προηγούνται. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 65-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Άξονα επέδειξαν αντοχή και αποφασιστικότητα προκειμένου να προσπαθήσουν να ανατρέψουν την κατάσταση καθώς κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά μεχρι και στους 5 πόντους. Παρόλα αυτά, οι Fioretsina Salonica κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους με ευφυείς επιθέσεις και σκληρές άμυνες. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους Fioretsina Salonica κατακτούν τη νίκη με σκορ 79-67.

MVP αναδείχθηκε ο Σταμάτης Μιλκούδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 23 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τον Άξονα είναι ο Θεόδωρος Κωστακίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 16 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Fioretsina Salonica: Δοξάκης, Μήτκος 7(1), Μιλκούδης 23(2), Νούσιος 10, Παπαβασιλείου 10(1), Ραμπίδης 9,  Ταξιλταρίδης, Τερζάκης 6(2), Τετράδης 14(3), Τζάμος, Χαριτίδης, Χατζηλιάδης

Άξονας: Αμπαράς, Αντικατζίδης 17, Αχτσής 7(1), Γκούμας 7, Ερμείδης 10(1), Κυπριανίδης, Κωστακίδης 16, Μουτσέλης 8, Τζιβάνης 2