15/02/2023
Monstars 27 17 13 20 - 77 -
Maccabi Tel Axyn 14 11 26 21 - 72 -

Νίκη πρωτιάς για τους Monstars!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι οι Monstars, με τον Αμπατζή και τον Στράντζαλη να ξεκινάνε ζεστοί και να ευστοχούν σε συνεχόμενα σουτ από την περιφέρεια δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Maccabi Tel Axyn δεν μπόρεσαν να ανακόψουν τον επιθετικό ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι παρά τα καλάθια του Κουφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 27-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τις όμορφες συνεργασσίες του Αντώνη Αγατσιώτη και του Στράντζαλη κατάφεραν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Maccabi Tel Axyn δεν είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και έτσι παρά τα καλάθια του Δερμεντζίδη και του Κελέκη είδαν τους αντιπάλους τους να χτίζουν μία μεγάλη διαφορά στο ημίχρονο. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 44-25.

Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι γύρισαν τον διακόπτη και ξεκίνησαν μία αντεπίθεση διαρκείας. Εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική χαλαρότητα των αντιπάλων τους και ο Κουφός με τον Δερμεντζή βγήκαν μπροστά για την ομάδα τους μειώνοντας την διαφορά. Οι Monstars βρίσκονταν σε κατάσταση σοκ και δεν μπόρεσαν να απαντήσουν καθώς ήταν πολύ άστοχοι από την περιφέρεια, μέχρι που ο Αντώνης Αγατσιώτης έδωσε μία ανάσα ζωής στην ομάδα του πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους κοντά στη ρακέτα και διαμορφώνοντας έτσι το 57-51.

Η αντεπίθεση των Maccabi Tel Axyn συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Κουφό και τον Τσώνη να πετυχαίνουν μεγάλα καλάθια, όμως οι Monstars κράτησαν την συγκέντρωση τους και βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τα καλάθια του Στράντζαλη και του Αντώνη Αγατσιώτη, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο μία πολύ σημαντική για την συνέχεια νίκη με το τελικό 77-72.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Αγατσιώτης με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μάριος Κουφός με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Monstars: Αργυρίου 3(1), Α. Αγατσιώτης 17, Αμπατζής 20(3), Πετάβρατζης, Στράντζαλης 16(3), Καντζαρίδης 13, Πανόπουλος 4, Κ. Αγατσιώτης 4, Νικολαϊδης 4.

Maccabi Tel Axyn: Κρίτσας 5(1), Δερμεντζίδης 13(3), Κουφός 27(4), Καλουπτσόγλου 4, Τερζούδης 2, Κελέκης 6, Βεργίδης 2, Τσώνης 13, Ηλιάδης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν στο πακέ οι δύο ομάδες και η υπερπροσπάθεια που έκαναν για να πάρουν την νίκη.