12/03/2023
Pharmaco Team 11 10 12 23 - 56 -
San Agrinio Engineers 14 20 17 19 - 70 -

Νίκη - πρόβα - για τους San Agrinio Engineers

Τη 12η νίκη τους στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι San Agrinio Engineers με το 70 - 56 επί της Pharmaco Team. Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου έδειξε αρκετά καλή εικόνα πριν το πρώτο παιχνίδι των play - offs με τους Agrinio Kings, ενώ η αντίπαλός της που παρατάχθηκε με βασικές απουσίες κοιτάζει πλέον τους αγώνες με τους Agrinio Tutors.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι Engineers είχαν προβάδισμα τριών πόντων στο φινάλε.

Λίγο πριν τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε διψήφια διαφορά, η Pharmaco Team μείωσε στους 5, όμως τον τελευταίο λόγο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχαν οι Engineers που έφτασαν το προβάδισμά τους στους 13.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 21 πόντους και ουσιαστικά "σφράγισαν" τη νίκη.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι Engineers προηγήθηκαν με 24 πόντους, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 10 - 0 μειώνοντας στους 14 και αν και η διαφορά ξαναέφτασε μέχρι τους 20 πόντους έκλεισε στους 14.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και μοναδικός "διψήφιος" ήταν ο Ηλίας Τσιτσικάος με 29 πόντους. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ και BETSSON MVP της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος με 20 πόντους και ακολούθησαν ο Παπαγαλάνης με 13 και ο Τάγκας με 11.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers είχαν καλή απόδοση και έδειξαν έτοιμοι για την εκκίνηση των play - offs του πρωταθλήματος.

Τι δε μας άρεσε. Οι απουσίες στοίχισαν στη Pharmaco Team, καθώς φάνηκε να χάνει μεγάλη δύναμη μέσα στη ρακέτα.

Pharmaco Team: (Γιάννης Κονιδάρης) Αλιφέρης 5 (1), Αναστασόπουλος 2, Βάτσιος 4, Καρτσακλής 3, Παληγεώργος, Πανταζής 6, Τσιτσικάος 29 (5), Τσουκαλάς 7 (1), Χολής.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Έξαρχος 7, Καταγής 2, Κολτσίδας 5, Κοτρώτσος 2, Μπουλούμπασης 6 (2), Παπαγαλάνης 13, Παπαθανασίου 6, Τάγκας 13(3), Τασόπουλος 20 (2).