28/04/2023
Ball Don't Lie 7 17 8 14 - 46 -
TECHbuddy 15 16 13 10 - 54 -

Νίκη πρωτιάς για τους Techbuddy

Το βράδυ της Τρίτης 28 Απριλίου στο Promitheas park, σε ένα όμορφο και αμφίρροπο παιχνίδι μέχρι τα τελευταία λεπτά, η Techbuddy κατάφερε να προστατέψει την διαφορά πόντων που είχε πάρει στα πρώτα 3 δεκάλεπτα και να παραμείνει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος σε ισοβαθμία με τους Orlando Tragic.

Από την αρχή η techbuddy πήρε το προβάδισμα με τον Λύρα και τον Παύλο να είναι οι πρώτοι σκόρερ. Από την άλλη η Bdl δυσκολεύτηκε να βρει επιθετικές λύσεις με αποτέλεσμα το σκορ για τους ίδιους να μείνει χαμηλά (7-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε τους Bdl καλύτερους, δημιουργώντας συνεργασίες και βγάζοντας ωραίες φάσεις . Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα εξίσου καλό δεύτερο δεκάλεπτο με τον Λύρα να ξεχωρίζει ξανά βάζωντας 6 από τους 16 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ (24-31).

Στην επανάληψη οι παίκτες της Bdl άρχισαν να δείχνουν σημάδια κούρασης καθώς ήταν και μόνο 7 άτομα στην αποστολή με αποτέλεσμα να χάσουν κι άλλο την διαφορά η οποία έφτασε τους 14 πόντους.

Η τελευταία περίοδος ήταν πιο πολύ ρουτίνας καθώς  η εμπειρία που διακατέχουν οι παίκτες της Techbuddy δεν θα τους άφηνε να χαθεί μία διαφορά 14 πόντων σε μόλις 10 λεπτά. Από την άλλη η Bdl προσπάθησε να γυρίσει το σκορ αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Βασίλης Μπρίνιας, με 6 πόντους 10 ριμπάουντ 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από την άλλη, θετικός ήταν ο Παναγιώτης Μπέρτσος, με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

BDL: Γασπαράτος 6, Ανδρουτσόπουλος 10, Βαγενάς 7, Κόλλιας 6, Μαθιουδάκης 7, Μπέρτσος 7, Χαριτωνίδης 3

Techbuddy: Βαλέρης 0, Γεράνιος 3, Γεωργιόπουλος 3, Γιαννακόπουλος 6, Λαγοπάτης 5, Λύρας 10, Μπρίνιας 6, Μπόχαλης 4 ,Παπαδημητρόπουλος 8,