25/11/2023
Mandra Heat 21 19 19 17 - 76 -
Hellenic Energy 11 17 14 22 - 64 -

Νίκη ψυχολογίας για τη Mandra Heat!

Η Mandra Heat βρήκε ρυθμό από νωρίς στην επίθεση και με τον Μώλο να πετυχαίνει 6 πόντους προηγήθηκε 10-6. Στη συνέχεια αύξησε και άλλο τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +10 (21-11).

H Hellenic Energy δυσκολευόταν να ακολουθήσει στον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλε η Mandra Heat. Στάθης, Σκαρπέλης και Γκότσης κρατούσαν επιθετικά την Hellenic Energy στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Mandra Heat με πολυφωνία στην επίθεση διατηρούσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 40-28.
Η Mandra Heat δεν... ζορίστηκε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Γιάννου, Δρίβα, Θωμά να σκοράρουν συνέχισε να αυξάνει το προβάδισμα τους. Ο Προκοπίδης προσπαθούσε να κρατήσει κοντά στο σκορ την Hellenic Energy. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 59-42.

Η αναμέτρηση είχε ουσιαστικά κριθεί με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε αρκετές αλλαγές στην τελευταία περίοδο και τις άμυνες να... χαλαρώνουν. Κύτρος, Δρεπάνης και Γιάννου, ο οποίος αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ και Betsson MVP της αναμέτρησης, ξεχώρισαν επιθετικά για την Mandra Heat. Διακουμής και Κατζέλης σκόραραν για την Hellenic Energy, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 76-64.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γιάννου με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διαμαντής Γιακουμής με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 25/51 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 11/14 βολές, 54 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 8 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 19 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/54 δίποντα, 6/23τρίποντα, 4/13 βολές, 35 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα,10 λάθη.

Mandra Heat (Μώλος): Γιάννου 18, Διογένης 11, Θωμάς 11, Κύτρος 9, Μπακάλης 9, Μώλος 2, Τσιλώνης 13, Δρίβας 3.

Hellenic Energy (Διακουμής): Γκότσης 6, Διακουμής 17, Θεάκος 3, Κατζέλης 13, Προκοπίδης 8, Σκαρπέλης 11, Στάθης 6.

Τι μας άρεσε: Το ωραίο στυλ και η διάθεση για θέαμα του Θωμά!