13/02/2023
Salonica Titans 6 11 13 12 - 42 -
In Da Hood 14 10 8 14 - 46 -

Νίκη ψυχολογίας για τους In Da Hood!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι In Da Hood και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τα καλάθια του Τζουμάνη και του Κυριακίδη. Οι Salonica Titans δεν άργησαν να απαντήσουν και να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Καλαθά και του Βασιλειάδη διαμορφώνοντας το 6-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Αξά και του Δελανδρέα, όμως οι In Da Hood έβρισκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Σίσκου και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν από την προηγούμενη περίοδο.  Η λήξη της περιόδου βρήκε τις δύο ομάδες στο 17-24.

Η αντεπίθεση των Salonica Titans συνεχίστηκε και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Καλαθά και τον Λάππα να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους μειώνοντας την διαφορά στο καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις με συνέπεια καθώς ήταν υπερβολικά άστοχοι από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο προηγούμενοι με 30-32.

Στην τέταρτη περίοδο οι Salonica Titans τα έδωσαν όλα για να ολοκληρώσουν την ανατροπή με τον Βασιλειάδη και τον Αξά να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια, αλλά οι In Da Hood απάντησαν με τον Τζουμάνη και τον Παλλάκη και κάπως έτσι κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική για την συνέχεια νίκη με το τελικό σκορ να είναι 42-46.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο ο Χρήστος Παλλάκης με 6 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νίκος Καλαθάς με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Δελανδρέας 5, Βασιλειάδης 9, Καλογήρου 4, Σαρασίτης 2, Βανδήρας 3(1), Καλαθάς 8, Λάππας 4, Τσιβελεκίδης, Αξάς 7, Νούτσιας, Τράκας.

In Da Hood: Νεοφώτιστος 3, Τζουμάνης 11(1), Κυριακίδης 9(1), Παλλάκης 6, Κεσίδης, Σίσκος 9(1), Δημητριάδης 8.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και ο πλουραλισμός στην επίθεση των Salonica Titans.